Lukašenko obhajuje odklon letu spoločnosti Ryanair. Tvrdí, že existovalo bezpečnostné riziko

NETKY.SK • 26 Máj 2021, 14:44 • 2 min
Lukašenko obhajuje odklon letu spoločnosti Ryanair. Tvrdí, že existovalo bezpečnostné riziko

KYJEV - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v stredu pred zákonodarcami obhajoval odklonenie nedeľňajšieho letu spoločnosti Ryanair smerujúceho z gréckych Atén do litovského Vilniusu.

slovakia

left justify in out

Tvrdil, že existovala hrozba explózie a označil za „absolútne klamstvo“, že bojová stíhačka, ktorú vyslal, prinútila lietadlo pristáť v Minsku.Dopravca vo vyhlásení uviedol, že Bielorusko upozornilo posádku jeho letu na „potenciálnu bezpečnostnú hrozbu na palube a dostalo pokyny na odklon na najbližšie letisko, Minsk“

 

Stroj po pristátí prehľadali, no žiadnu bombu nenašli. Zadržali však 26-ročného novinára a aktivistu Ramana Prataseviča spolu s jeho ruskou priateľkou.

„Konal som zákonným spôsobom a chránil ľudí v súlade s medzinárodnými pravidlami,“ skonštatoval 66-ročný Lukašenko, ktorý vládne v Bielorusku od roku 1994. Obvinil tiež európskych lídrov z vedenia „hybridnej vojny“ s cieľom „škrtiť“ jeho národ ďalšími sankciami.

 

Mohlo by vás: Pozrite si komunikáciu uneseného lietadla Ryanair s riadiacou vežou v Minsku. Piloti sa snažili zistiť, kto bombu nahlásil

Lukašenko neskôr opäť zdupľoval, že existovalo vážne bezpečnostné riziko, pričom poznamenal, že lietadlo letelo neďaleko jadrovej elektrárne Astravec a preto nariadil obranným systémom, aby prešli do stavu vysokej pohotovosti. „Musel som chrániť ľudí, myslel som na bezpečnosť našej krajiny,“ dodal.

Európska únia sa v pondelok dohodla na uvalení sankcií proti Bielorusku, medzi ktoré patrí aj zákaz pre bieloruské spoločnosti využívať vzdušný priestor a letiská 27 členských štátov EÚ. Vedúci predstavitelia EÚ tiež vyzvali všetkých dopravcov so sídlom v EÚ, aby sa vyhli preletom nad Bieloruskom.

„Naši neprajníci mimo našej krajiny i priamo v nej zmenili svoje metódy útoku na štát. Preto prešli od organizovania nepokojov k pokusu uškrtiť nás. Už to nie je iba informačná vojna, ale moderná hybridná vojna a musíme urobiť všetko pre to, aby sa nerozhorela do horúceho konfliktu,“ skonštatoval Lukašenko.

 

Prečítajte si tiež: EÚ chce tvrdo zakročiť proti Bielorusku. Nechce žiadne ich lietadlá vo vzdušnom priestore únie!

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies