Do sčítania obyvateľstva sa zapojilo už viac ako 60 % Slovákov, ktoré mestá sú najaktívnejšie?

NETKY.SK • 16 Marec 2021, 13:31 • 2 min
Do sčítania obyvateľstva sa zapojilo už viac ako 60 % Slovákov, ktoré mestá sú najaktívnejšie?

BRATISLAVA - Elektronický sčítací formulár vyplnilo takmer 67 percent obyvateľov Slovenska. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) o tom informoval v tlačovej správe, ktorú zaslala jeho hovorkyňa pre sčítanie Jasmína Stauder. Úrad celkovo eviduje takmer 3 770 000 vyplnených elektronických formulárov.

slovakia

left justify in out

Záujem obyvateľov podľa krajov 

Sčítací formulár v Žilinskom kraji vyplnilo už 72 percent obyvateľov. Na druhom mieste je Trenčiansky kraj, ktorý dosiahol 70,5 percenta sčítaných. Nasledujú Trnavský kraj (69,7 percenta), Bratislavský kraj (69 percent) a Nitriansky kraj (67,8 percenta). Vyše 64 percent sčítaných obyvateľov dosahujú Banskobystrický a Prešovský kraj. V Košickom kraji formulár vyplnilo takmer 60 percent obyvateľov.

 

img

 

Bratislava a Košice zaostávajú  
V rebríčku krajských miest vedie Banská Bystrica so 71,3 percentami sčítaných obyvateľov, na druhom mieste je Trenčín s viac ako 71 percentami sčítaných. Žilina má sčítaných 70 percent obyvateľov, Trnava 69,6 percenta, Prešov 69,4 percenta a Nitra 69 percent. Výrazne zaostávať začala Bratislava so 67,7 percentami, Košice majú 64,5 percenta sčítaných obyvateľov.

 

 

Najlepšie na Slovensku sú obce 
Prvenstvo v rámci Slovenska si stále udržiava obec Nižná Pisaná (okres Svidník), ktorá eviduje 98 percent sčítaných obyvateľov. Obec Kobeliarovo (okres Rožňava) má viac ako 95 percent sčítaných. Tretia priečka patrí obci Horný Badín (okres Krupina) s 94,5 percentami sčítaných obyvateľov.

 

Aj deti 
Sčítanie obyvateľov je zo zákona povinné. Všetci obyvatelia Slovenska majú povinnosť sčítať sa vyplnením elektronického formulára. Sčítať neplnoleté osoby, teda deti, je povinný rodič, prípadne zákonný zástupca.

 

img

 

V prípade nesčítania hrozí každému obyvateľovi pokuta udelená obcou od 25 do 250 eur. V prípade potreby sa občania môžu obrátiť na telefonickú linku 02/20 92 49 19.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies