Ľudia, ktorým potvrdili juhoafrickú mutáciu ochorenia COVID-19, ju vôbec nemajú

NETKY.SK • 10 Marec 2021, 08:03 • 2 min
Ľudia, ktorým potvrdili juhoafrickú mutáciu ochorenia COVID-19, ju vôbec nemajú

SLOVENSKO - Šiesti ľudia z Oravy, ktorým najprv potvrdili juhoafrickú mutáciu ochorenia COVID-19, ju nakoniec nemajú.

slovakia

left justify in out

V Biomedicínskom centre došlo k omylu. Juhoafrický variant našli v šiestich iných vzorkách. Potvrdil to virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra pre spravodajský portál Aktuality.sk.

 

Súvisiaci článok: AKTUALIZOVANÉ: Na Slovensku potvrdili juhoafrický variant koronavírusu

 

Podotkol, že zo siedmich pôvodných sa variant potvrdil iba u ženy z Banskej Bystrice, ktorá pricestovala zo Zanzibaru. Jej vzorka sa totiž identifikovala v inom laboratóriu.

 

img


„Po následnej oprave sme zistili juhoafrickú mutáciu u iných šiestich ľudí a u týchto sa naozaj u všetkých potvrdila taktiež cestovateľská anamnéza. Všetci sa vrátili z krajín mimo Európy - z Tanzánie, zo Zanzibaru, alebo z Turecka,“ uviedol.

 

Mohlo by vás zaujímať: Koronavírus postihuje aj deti, v Taliansku ich ohrozuje britská mutácia

 

Považuje to za dobrú správu. Pretože ak by bola platná okolnosť, že mutácia sa prejavila u ľudí, ktorí necestovali, znamenalo by to nekontrolované šírenie vírusu. Nepotvrdili teda juhoafrickú mutáciu u ľudí, ktorí pricestovali z Ukrajiny či Nemecka.

 

Vysvetlil, že v laboratóriu sekvenovali vzorky, ktoré neboli čerstvé a mali februárový dátum. Analyzované vzorky im poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies