Kultúrna obec kritizuje opatrenia! Žiadajú stretnutie s premiérom

NETKY.SK • 9 Január 2022, 08:24 • 2 min
Kultúrna obec kritizuje opatrenia! Žiadajú stretnutie s premiérom

Zástupcovia kultúrnej obce žiadajú predsedu vlády SR Eduarda Hegera o čo najrýchlejšie stretnutie. Prítomná podľa nich má byť aj ministerka kultúry SR Natália Milanová a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

slovakia

left justify in out

Napísali otvorený list, kde žiadajú prehodnotiť podmienky otvorenia kultúrnych inštitúcií od 18. januára tak, aby ich bolo možné realizovať s naplnením aspoň 50-percentnej kapacity priestorov, a to v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia).

 

img

 

„Ak myslíte vážne slová, že vám osobne, ako aj vláde SR pod Vaším vedením záleží na kultúre v našej krajine a aj na ľuďoch, ktorí v nej pôsobia a pracujú, tak veríme, že čo najskôr budete ochotný sa s nami stretnúť, vypočuť si naše argumenty a návrhy, a následne rozhodnete, čo sa bude s kultúrou na Slovensku diať nielen v blízkej budúcnosti, alebo či kultúra v našej krajine vôbec prežije," píšu v liste zástupcovia divadiel, kín, hudobných klubov a ďalších profesijných združení, producentských spoločností i distribútori lístkov.

 

 

Kultúrna obec očakáva, že do konca januára vláda pripraví a oznámi konkrétne kroky na priebežnú sanáciu kultúrnych inštitúcií a všetkých, ktorých kultúra živí, pri pokračovaní obmedzení alebo pri opätovnom uzatvorení kultúry.

 

Sprístupnenie kultúrnych podujatí v režime OTP odôvodnili tým, že neumožnenie účasti otestovaných na kultúrnych podujatiach je diskriminačné a nesprávne, ale je to aj jav, ktorý veľmi rozdeľuje a frustruje slovenskú spoločnosť. „Kultúra má podľa nášho názoru ľudí spájať, a nie rozdeľovať. Ak je to možné na pracoviskách, z akého dôvodu to nie je možné na kultúrnom podujatí?" zdôraznili.

 

img

 

Kultúra je podľa nich jednou z oblastí, ktoré boli najvýraznejšie paralyzované pandémiou nového koronavírusu. „A hoci sa iné odvetvia otvárajú a v okolitých krajinách kultúra funguje bez vážnejších obmedzení, na Slovensku naďalej ostáva zatvorená," zdôraznili.

 

Skritizovali ohlásené uvoľnenie opatrení umožňujúce od pondelka 10. januára realizovať kultúrne podujatia v režime OP s maximálnou účasťou 50 divákov. „Zostali sme veľmi nepríjemne prekvapení a zaskočení, keďže opäť bez prizvania akéhokoľvek zástupcu kultúry, či už zriaďovanej alebo nezriaďovanej, ste ako vláda  rozhodli o 'otvorení kultúry' v takom režime, ktorý je pre nás neprijateľný a pôsobí skôr ako alibistický krok, ba až ako výsmech celej našej komunite," uvádza otvorený list.

 

Prečítajte si: GAMING Januárový balík Xbox a PlayStation hier 2022twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies