Výška minimálnej mzdy sa od januára zvýši! O koľko si prilepšíte?

NETKY.SK • 24 August 2021, 06:29 • 2 min
Výška minimálnej mzdy sa od januára zvýši! O koľko si prilepšíte?

BRATISLAVA - Výška minimálnej mzdy v roku 2022 bude na úrovni 646 eur mesačne.

slovakia

left justify in out

Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) na sociálnej sieti počas rokovania tripartity. 

 

Dodrží sa tak mzdový automat, ktorý určuje minimálnu mzdu ako 57 % priemernej mzdy spred dvoch rokov. Medziročne sa tak   minimálna mzda zvýši o 23 eur.

 

Na tripartite nedospeli k dohode

"Nakoniec sociálni partneri nedospeli k dohode o tom, ako by mala byť stanovená minimálna mzda v budúcom roku, a preto Hospodárska a sociálna rada konštatuje, že minimálna mzda bude od budúceho roka nastavená podľa súčasne platného zákona, a to ako 57 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve z roka 2019. Takže bude stanovená na 646 eur, a teda jej nárast bude o 23 eur," spresnil Krajniak.

 

img

 

"Myslím si, že keď počas pandémie v dvoch krokoch zvýšime úroveň minimálnej mzdy o 66 eur, v minulom roku o 43 eur, tento rok o 23 eur, je to nárast minimálnej mzdy počas dvoch rokov o 10 %. Považujem to za dobrý krok, ktorý pomôže najmenej zarábajúcim ľuďom, ale súčasne neohrozí slovenskú ekonomiku," zdôraznil minister práce.

 

Na tripartite sa nevyhovelo požiadavkám odborárov v Konfederácii odborových zväzov (KOZ) SR, ktorí žiadali zvýšiť minimálnu mzdu na základe predošlého automatu (60 % priemernej mzdy spred dvoch rokov), na 680 eur na mesiac.

 

Súvisiaci článok: REPORTÁŽ: Zmrazenie minimálnej mzdy môže paradoxne pomôcť hladovým dolinám

 

KOZ presadzuje starý automat

Podľa viceprezidentky KOZ Moniky Uhlerovej ich návrh vychádzal z požiadavky, aby sa minimálna mzda aj na rok 2022 určovala ako 60 % z priemernej mzdy v národnom hospodárstve pred dvomi rokmi.

 

"V podstate sme vychádzali zo zákona o minimálnej mzde, ktorý mal nastavený 60-percentný automat ešte pred minuloročnými legislatívnymi zmenami v zákone o minimálnej mzde aj v Zákonníku práce (ZP)," vysvetlila.

img

 

"Zároveň požadujeme, a na tejto požiadavke budeme trvať aj do budúcnosti, aby boli príplatky, ktoré sa odvíjajú od minimálnej mzdy, v ZP nastavené tak, ako boli nastavené pred minuloročnou legislatívnou zmenou a pred nežiaducim zásahom do ZP z pozície ministra práce na základe dohody so zamestnávateľmi. Požadujeme tiež, aby sa opäť stupne minimálnej mzdy v ZP odvíjali od minimálnej mzdy s príslušným koeficientom od 1 do 2," doplnila Uhlerová.

 

Príplatky k mzde

Naopak, vyhovelo sa zamestnávateľom, ktorí odporúčali zachovať automat, ktorý hovorí o určení výšky minimálnej mzdy ako 57 % priemernej mzdy spred dvoch rokov

 

 Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR v stanovisku píše, že do budúcna navrhuje prehodnotiť spôsob výpočtu minimálnej mzdy a určiť ju ako 60 % mediánovej mzdy.

 

V budúcnosti by tiež prijali aj úplné zrušenie minimálnych mzdových nárokov. Podľa slov prezidenta RÚZ Miroslava Kiraľvargu by príplatky k mzde mali byť určené na odvetvovom princípe.

 

img

 

"Náš názor je, že príplatky by nemali byť stanovené en bloc. Mali by zohľadňovať rôznorodosť v odvetviach slovenského priemyslu. Mali by brať do úvahy, či je alebo nie je nutná nočná práca a iná práca (vo sviatok a v dňoch pracovného pokoja). Malo by to byť určené na odvetvovom princípe," dodal Kiraľvarga.

 

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nemalo k návrhu zákona žiadne zásadné pripomienky.

 

Mohlo by vás zaujímať: Minimálna mzda by sa mala zmraziť aspoň na rok, hovorí odborník

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies