Muž, ktorý koláčom znečistil sklo chrániace Monu Lisu, je na psychiatrii

NETKY.SK • 30 Máj 2022, 15:49 • 2 min
Muž, ktorý koláčom znečistil sklo chrániace Monu Lisu, je na psychiatrii

PARÍŽ - Muž, ktorý v nedeľu popoludní v parížskom Louvri hodil kus krémového koláča do sklom chráneného obrazu Mony Lisy, je pod dohľadom psychiatra. Páchateľ tvrdí, že svojím činom chcel apelovať na umelcov, aby sa viac sústredili na ochranu našej planéty. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

Ku kurióznej udalosti došlo v nedeľu uprostred dňa. Podľa očitých svedkov bol páchateľ prezlečený za staršiu dámu a sedel na invalidnom vozíku.

 

V sále, kde je vystavené majstrovské dielo Leonarda da Vinciho, z vozíka vstal a pokúsil sa rozbiť ochranné sklo chrániace obraz Mony Lisy. Keďže ide o spevnené sklo, nepodarilo mu to. Tak naň aspoň hodil kus krémového koláča a jeho zvyšky roztrel po skle. Podľa očitých svedkov muž potom ešte okolo seba rozhadzoval ruže.

 

 

img

 

Muža spacifikovala ochranka, ktorá ho odovzdala polícii.

 

Páchateľ, oblečený v bielom a s parochňou na hlave, pred tým, ako ho vyviedli z výstavnej sály, vyhlásil, že svojím činom chcel upozorniť na environmentálnu krízu.

 

Denník Le Parisien napísal, že ide o 24-ročného muža, ktorý žije v Neuilly-sur-Seine v departemente Hauts-de-Seine. Polícia ho po čine previezla do psychiatrickej liečebne, kde lekári určia, či je jeho zdravotný stav zlučiteľný so vzatím do väzby.

 

Predstavitelia múzea Louvre v Paríži, kde má portrét mladej ženy so záhadným úsmevom svoje čestné miesto, odmietli v nedeľu komentovať bizarný incident, ktorého záverečná fáza bol zaznamenaná mobilmi viacerých ľudí a ich záznamy sa šíria na sociálnych sieťach.

 

Mona Lisa je chránená sklom od decembra 1956, keď istý Bolívijčan hodil do obrazu kameň a poškodil jej ľavý lakeť. V roku 2005 bol obraz umiestnený do spevnenej nepriestrelnej vitríny, kde sa kontroluje teplota i vlhkosť.

 

img

 

V roku 2009 istá Ruska hodila smerom k obrazu prázdnu šálku od čaju, ktorá vitrínu mierne poškriabala.

 

Louvre je najväčšie múzeum na svete, v ktorom sa nachádzajú státisíce diel. Pred pandémiou vyvolanou chorobou COVID-19 zbierky Louvru prilákali približne desať miliónov návštevníkov ročne.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies