V roku 2026 bude centrom európskej kultúry opäť mesto zo SR, rozhodne sa medzi troma kandidátmi

NETKY.SK • 5 Február 2021, 16:27 • 2 min
V roku 2026 bude centrom európskej kultúry opäť mesto zo SR, rozhodne sa medzi troma kandidátmi

O titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 sa zo Slovenska bude ďalej uchádzať už len Nitra, Trenčín a Žilina. Tieto tri mestá predstavia porote svoje prepracované a doplnené projekty na jeseň tohto roku.

slovakia

left justify in out

Spoločne s Fínskom 

Ktoré z miest napokon získa prestížny titul a okrem iných benefitov aj finančnú cenu Meliny Mercouriovej vo výške 1,5 milióna eur bude známe najneskôr v decembri 2021. Vybrané slovenské mesto bude mať "dvojičku" z Fínska. Zatiaľ jediným Európskym hlavným mestom kultúry zo Slovenska boli v roku 2013 Košice.

 

 

Vyjadrenie ministerky kultúry 
"Bez ohľadu na výsledok v tejto súťaži verím, že všetky mestá budú ďalej stavať na projekte, ktorý si pripravili a kvalitatívne pretvoria kultúrnu a umeleckú ponuku pre svojich obyvateľov i návštevníkov," povedala po oznámení trojice postupujúcich slovenských miest ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

 

Kto sa uchádzal zo SR?
Svoje projekty predložilo osem slovenských miest, okrem postupujúcich aj Trnava, Hlohovec, Banská Bystrica, Martin a Prešov. Podľa šéfky poroty Pauliny Florjanowicz sa zhostili veľkej úlohy, pretože nielenže pripravili vynikajúce projekty, ale urobili tak za mimoriadne ťažkých a zložitých podmienok počas pandémie.

 

img

 

Nielen priamo členské krajiny
Európske hlavné mesto kultúry je jedným z najuznávanejších projektov Európskej únie (EÚ). Hostiteľom sa môžu stať všetky mestá EÚ, kandidátske krajiny aj potenciálni kandidáti na členstvo EÚ a členovia Európskeho združenia voľného obchodu, ktorí sú zapojení do programu Kreatívna Európa.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies