Komisárka pre deti apeluje: Odmietnime pokus o chápanie pedofilov

NETKY.SK • 9 Júl 2019, 15:28 • 2 min
Komisárka pre deti apeluje: Odmietnime pokus o chápanie pedofilov

BRATISLAVA - Aj podľa názoru pedopsychiatrov ide o jedno z najhrubších ublížení na duši dieťaťa s trvalými následkami na jeho psychike. Preto je absolútne neprijateľné spoločensky akceptovať názory vyslovené v medializovanom rozhovore s pedofilom, či súhlasiť s následnou verejne prezentovanou obhajobou pedofílie redaktorky citovaného denníka.

slovakia

left justify in out

"Striktne sa ohradzujem proti článkom denníka SME ospravedlňujúcim a nepriamo podporujúcim a legitimizujúcim pedofíliu (článok „Hovorili sme s pedofilným učiteľom: Čakal som roky, kým som dievčaťu vyznal lásku“ zverejnený 7.7.2019)," apeluje komisárka pre deti Viera Tomanová. 

 

Deti musia byť ochraňované a spoločnosť je povinná zabezpečiť všetkými dostupnými prostriedkami, aby sa vylúčilo akékoľvek riziko zneužitia maloletého dieťaťa.

 

Nemôžem sa preto stotožniť s názorom, že spoločnosť by mala azda chápať pocity a pohnútky pedofila, a to bez zreteľa na to, či ide o priamu či nepriamu pedofíliu. Spoločnosť je povinná vylúčiť, aby dieťa bolo vystavené aj takým pedofilom, ktorí tvrdia, že svoje pudy vedia ovládať.

 

img

Viera Tomanová. Zdroj: TASR

 

V tomto momente je ťažko určiť, či ide o názor len niekoľkých redaktorov a či vedenie redakcie (v snahe šokovať a zvýšiť tým vysoký náklad) vôbec docenilo celkový vplyv zverejneného rozhovoru, čím vlastne aj redakcia podporila akceptovanie neakceptovateľného javu.

 

Dovoľujem si poukázať na článok 3 Dohovoru OSN o právach dieťaťa, ktorým je Slovenská republika viazaná, podľa ktorého záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí a v spojení s článkom 19, podľa ktorého štát je povinný vykonať všetky potrebné zákonodarné, administratívne, sociálne a výchovné opatrenia na ochranu detí pred akýmkoľvek telesným a duševným násilím, urážaním alebo zneužívaním vrátane sexuálneho zneužívania.

 

 

Napokon aj náš právny poriadok priznáva zvýšenú špeciálnu ochranu detí, napríklad aj tým, že v zmysle Trestného zákona je dieťa chránenou osobou. Teda v nijakom prípade nie je akceptovateľný postoj pochopiť pohnútky pedofila, ale našou povinnosťou je ochrániť dieťa pre akýmikoľvek rizikami zneužitia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies