Kandidátom SR na člena Európskej komisie je Šefčovič

NETKY.SK • 26 Jún 2024, 13:00 • 2 min
Kandidátom SR na člena Európskej komisie je Šefčovič

BRATISLAVA - Kandidátom Slovenskej republiky na člena Európskej komisie (EK) na funkčné obdobie 2024 až 2029 je Maroš Šefčovič. Nomináciu v stredu schválila vláda.

slovakia

left justify in out

Šefčovič by mohol začať svoj štvrtý plný mandát v exekutíve Európskej únie (EÚ). V poslednom období bol zodpovedný za implementáciu Európskej zelenej dohody, viedol pobrexitové rokovania so Spojeným kráľovstvom a doťahoval rokovania o nových asociačných zmluvách s Andorrou, Islandom, Lichtenštajnskom, Monakom, Nórskom, San Marínom a Švajčiarskom.

Bol tiež podpredsedom Energetickej platformy EÚ, ktorá zaisťuje spoločné nákupy zemného plynu, a jeho meno sa spája aj s Európskou alianciou pre batérie.

Prezident SR Peter Pellegrini minulý týždeň pred mimoriadnym zasadnutím Európskej rady v Bruseli uviedol, že Slovensko sa pokúsi vyrokovať pre Šefčoviča silné portfólio v budúcej EK. Podľa Pellegriniho ide o jedného z najskúsenejších a najdlhšie slúžiacich členov exekutívy EÚ, pričom uviedol, že by sa chcel pre neho pokúsiť zachovať funkciu podpredsedu EK.

Šefčovič po minulotýždňovom zasadnutí Európskej rady poukázal na to, že proces nominácií do budúcej EK sa teraz len začína a zdôraznil, že hlavné slovo týkajúce sa rozdeľovania portfólií v budúcej exekutíve EÚ bude mať nový šéf alebo šéfka eurokomisie a následne Európsky parlament.

Vo štvrtok sa v Bruseli opäť začne dvojdňové zasadnutie Európskej rady, na ktorom by mali lídri EÚ definitívne rozhodnúť o tom, kto bude šéfovať inštitúciám Európskej únie nasledujúcich päť rokov. Slovensko bude na ňom zastupovať prezident Peter Pellegrini.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Úrad vlády SR, Foto: europarl.europa.eu
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies