Južná Kórea bude mať nového prezidenta. Kto nahradí Mun Če-ina?

NETKY.SK • 9 Marec 2022, 21:57 • 2 min
Južná Kórea bude mať nového prezidenta. Kto nahradí Mun Če-ina?

SOUL - V juhokórejských prezidentských voľbách v stredu zvíťazil kandidát opozície, konzervatívec Jun Sok-jol zo strany Sila ľudu (PPP).

slovakia

left justify in out

Kandidát vládnucej Demokratickej strany I Če-mjong v príhovore priznal porážku a zablahoželal Junovi k víťazstvu. „Urobil som všetko, čo bolo v mojich silách, ale nepodarilo sa mi splniť očakávania,“ povedal.

 

img

Jun Sok-jol

 

Novému prezidentovi vyjadrilo podporu 48,59 percenta voličov, pričom porazený I Če-mjong dostal 47,79 percenta hlasov, informovala agentúra Jonhap po sčítaní 98 percent hlasov.

 

Jun sa po vyhlásení víťazstva zaviazal, že bude rešpektovať parlament a spolupracovať s Demokratickou stranou, ktorá v ňom má väčšinu, približuje agentúra Jonhap.

 

Prečítajte si tiež: Slovensko ocení Volodymyra Zelenského

 

Volebná účasť podľa odhadov dosiahla 77,1 percenta. Svoje hlasy odovzdalo viac ako 34 miliónov z celkového počtu 44,2 milióna.

 

img

Mun Če-in

 

Volebné miestnosti sa zatvorili o 18:00 miestneho času (10:00 SEČ). Následne umožnili hlasovanie pacientom s ochorením COVID-19, ktorí mohli hlasovať do 19:30 miestneho času (11:30 SEČ).

 

Súčasný prezident Mun Če-in sa stal víťazom volieb v roku 2017, keď získal 41,1 percenta hlasov. Juhokórejskí prezidenti môžu vo funkcii zotrvať len jedno funkčné obdobie.

 

Možno vás zaujme: Favoritom českých prezidentských volieb je Andrej Babištwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies