Slovom roka 2019 sa stalo slovné spojenie, ktoré preslávila mladá aktivistka Greta Thunbergová

NETKY.SK • 8 November 2019, 13:47 • 2 min
Slovom roka 2019 sa stalo slovné spojenie, ktoré preslávila mladá aktivistka Greta Thunbergová

Slovom roka sa podľa vydavateľov anglického výkladového Collinsovho slovníka sa stalo slovné spojenie "klimatická štrajk".

slovakia

left justify in out

Výber podľa britského denníka The Guardian poukazuje na nový trend, kedy sa do popredia dostávajú výrazy súvisiace so životným prostredím. V roku 2018 si prvenstvo odniesol termín "single-use", ktorý opisuje výrobky z plastu určené len na jedno použitie.

 

Lexikografový slovník každoročne sleduje korpus s 9,5 miliardami slov. Z nich vyberú desať nových a význačných termínov. Klimatický štrajk definujú ako "formu protestu, pri ktorom sa ľudia nedostavia do školy či do práce, aby sa pripojili k demonštrácii, ktorá požaduje kroky vedúce proti klimatickým zmenám".

 

 

Výraz sa podľa jazykovedcov prvýkrát objavil v roku 2015, kedy sa v Paríži konal masový protest v súvislosti s klimatickou konferenciou OSN. Rozširovať sa však začal až v roku 2018, kedy sa mladá aktivistka Greta Thunbergová rozhodla nechodiť v piatok do školy, aby mohla protestovať pred švédskym parlamentom.

 

Jej krok sa dostal na predné stránky novín po celom svete. Tento rok v septembri sa globálneho klimatického štrajku zúčastnilo šesť miliónov ľudí.

 

Užívanie spojenia klimatický štrajk sa zvýšilo len za tento rok stokrát, čo je viac, než u ktoréhokoľvek iného slová z tohtoročného výberu Collinsovho slovníka.

 

"Názory na klimatický štrajk sa môžu líšiť, ale nedalo sa im tento rok uniknúť. Dokonca dokázali dostať z čela spravodajstva minulého víťaza, brexit, hoci len na krátku chvíľu," uviedla Helen Newsteadová, jazyková konzultantka slovníka.

 

 

Na ďalších priečkach sa tento rok umiestnil tiež výraz "rewilding" od slova wild (divoký). Označuje snahu uviesť určitú prírodnú oblasť späť do pôvodného stavu. Ďalej "Bopo", čo je skratka výrazu body positive, ktoré označuje názor, že by ľudia mali byť pyšní na svoj vzhľad.

 

Lexikografovia vybrali tiež výraz "nonbinary", ktorý sa podľa slovníka vťahuje k rodovej alebo sexuálnej identite, ktorá nepatrí k čiernobielym kategóriám muža a ženy či heterosexuála a homosexuála.

 

V rebríčku sa takisto presadili sociálne médiá so slovom "influencer". To opisuje ľudí, ktorí na týchto platformách presadzujú určité produkty či životný štýl.

 

Z politických výrazov zaradili autori slovníka do výberu termín "entryists" pre ľudí, ktorí vstúpili (enter) do politickej strany, aby premenili jej smerovanie. Ďalším výrazom je pojem "milkshake", ktorý neodkazuje len na mliečny nápoj, ale ako sloveso tiež na to, keď nápoj vrhnete na svojho politického oponenta. To sa tento rok stalo protiúnijnému politikovi Nigelovi Farageovi a ďalším jeho krajne pravicovým kolegom.

 

Zaujímavým tohtoročnom termínom je tiež výraz "brexiety", odvodený zo slova anxiety (úzkosť), ktorý značí znepokojenie ohľadom brexitu. Tematicky s ním súvisí pojem "cakeism" odvodený od príslovia "have your cake and eat it", ktorý má podobný význam ako slovenské "vlk sa nažral a koza zostala celá". Výraz je využívaný pre postoj tých, ktorí chcú všetky výhody členstva v EÚ bez bremena súvisiacich nákladov a povinností.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies