Jednorázové plasty a plechovky sa od roku 2022 budú na Slovensku zálohovať

NETKY.SK • 29 Máj 2019, 14:16 • 2 min
Jednorázové plasty a plechovky sa od roku 2022 budú na Slovensku zálohovať

BRATISLAVA - Od roku 2022 by sa na Slovensku mali zálohovať jednorázové nápojové obaly. Vyplýva to z návrhu zákona envirorezortu, ktorý v stredu schválila vláda. Suma za zálohovanie by sa mala pohybovať vo výške 12 centov pri PET fľašiach a desať centov pri plechovkách.

slovakia

left justify in out

"Pripravili sme systém, ktorý dokáže presunúť PET fľaše z riek, lesov a ulíc tam, kam patria, do recyklačných zariadení. Navyše, v rámci regiónu strednej Európy budeme prví, kto zálohovanie PET fliaš a plechoviek od nápojov reálne zavedie," vysvetlil návrh šéf rezortu László Sólymos (Most-Híd). Vstupné náklady na zavedenie systému by mali byť na úrovni 80 miliónov eur.

 

img

 

Zálohoavnie sa však nebude týkať všetkých obchodov a prevádzok. Dôležitá je rozloha, pretože povinné to bude iba pre tie s rozlohou nad 300 metrov štvorcových. Predpokladá sa však, že aj malé obchody či prevádzky postupom času tento systém preberú. Rezort životného prostredia okrem iného spustil na sociálnych sieťach kampaň #zazalohovanie. Vďaka nej sa môže verejnosť vyjadriť ohľadom podpory tohto nového zákona. 

 

"Musíme spraviť všetko preto, aby naša krajina neprispievala k trendu, kedy vo vodách, riekach, moriach a oceánoch bude viac plastu ako rýb," vyhlásil predsed vlády Peter Pellegrini.

 

img

 

Podľa oficiálnych štatistík sa na Slovensku dostane do obehu v priebehu jedného roka zhruba 1 miliarda PET fliaš. Návratnosť sa separovaným zberom pohybuje na úrovni 60 %. 

 

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies