Vychovávať postihnuté dieťa je na Slovensku najťažšie, hovorí právnička

NETKY.SK • 26 Február 2019, 09:09 • 2 min
Vychovávať postihnuté dieťa je na Slovensku najťažšie, hovorí právnička

BRATISLAVA - V najťažšej životnej situácii sú na Slovensku matky zdravotne postihnutých detí. Myslí si to právnička Katarína Fedorová, ktorá sa venuje sociálno-právnemu poradenstvu pre ľudí so zdravotnými problémami, spolupracuje s Platformou rodín detí so zdravotným znevýhodnením či sociálno-právnou poradňou pre onkologických pacientov SOPO.

slovakia

left justify in out

Tiež pomáha pacientom s poruchami imunity či sklerózou multiplex. Chorým a ich príbuzným často radí, na aké príspevky a benefity majú nárok a pomáha s ich vybavovaním.

 

"Osudy onkologických pacientov sú naozaj smutné, lenže najväčší problém na Slovensku majú podľa mňa mamičky a rodiny zdravotne postihnutých detí," hovorí na základe skúseností zo svojej práce Fedorová. Keď sa narodí zdravotne postihnuté dieťa, jeho matka veľmi často odchádza zo zamestnania, aby sa oň postarala. "Je na opatrovateľskom príspevku. Hoci ten bol zvýšený, ani zďaleka sa nedá povedať, že by pokrýval reálne potreby a náklady dieťaťa a matky," zhodnotila právnička. Podotkla tiež, že keď sa narodí zdravotne postihnuté dieťa, niektorí otcovia odídu od rodiny. Rodina vtedy musí vyžiť len z príspevkov a navyše má zvýšené náklady na zdravotnú starostlivosť o dieťa.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Being one of a kind means we are automatically the best in the world at what we do! #Autism #DifferentNotLess ☘️ ( Source: @asherunlimited ) ........................... I stared at this picture for like 5 minutes trying to come up with a caption that will do it justice. I failed miserably. So we are just going to go with "look at this human I made. he's pretty cute" . . . . #dwarfism #spondyloepiphysealdysplasia #cutekid #imadethis #easel , , , , #autism #autistic #autismawareness #acceptance #adhd #specialneeds #disability #autisticmemes #autismo #inclusion #autismspeaks #asd #autismmom #lightitupblue #aspergersyndrome #autisticartist #aspergersawareness #autismtattoo #warriordailys #littleneedhelp #kidsautism #disabilitylittle #advocatelittle

Príspevok, ktorý zdieľa Evolution (@littleneedhelp),

Následne takéto deti narážajú na problémy aj v rámci vzdelávania, hovorí Fedorová. Na Slovensku podľa nej dosť dobre nefunguje školská integrácia detí so zdravotnými problémami. Tie sú posielané do špeciálnych škôl, prípadne domov v rámci individuálnych vzdelávacích programov a majú ich vzdelávať mamy, ktoré sa o ne celý deň starajú. "Raz do týždňa tam chodí na dve hodiny učiteľka a inak je ťarcha na matke," doplnila.

 

V poradni SOPO Fedorová najčastejšie radí onkologickým pacientom v otázkach invalidného dôchodku a príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP). "Pacienti často nerozumejú tomu, že to sú oddelené systémy. Osobitne sa vybavuje invalidita v Sociálnej poisťovni, osobitne príspevky na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR)," objasnila. Ako najväčší sociálno-právny problém všetkých ľudí so zdravotným znevýhodnením na Slovensku vníma kompenzácie ŤZP.

 

K posudzovaniu invalidity existuje v zákone o sociálnom poistení tabuľka. Východiskom sú lekárske správy a posudzuje sa, nakoľko má človek obmedzenú schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť. "Väčší problém je s ÚPSVaR a kompenzačnými príspevkami, pretože pri mnohých nie je presne stanovené, pri akých ochoreniach máte na ne nárok. Posudzuje sa to individuálne a zákonite môžu vzniknúť nejaké pochybnosti alebo presvedčenie o nespravodlivosti," hovorí Fedorová.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies