Japonsko zvažuje zákaz dovozu ruskej ropy

NETKY.SK • 7 Marec 2022, 08:22 • 2 min
Japonsko zvažuje zákaz dovozu ruskej ropy

TOKIO – Japonsko rokuje so Spojenými štátmi a európskymi krajinami o možnom zákaze dovozu ruskej ropy v reakcii na vojenskú inváziu na Ukrajinu. Informovala o tom v pondelok japonská tlačová agentúra Kjódó, ktorá sa odvolala na informácie z vládnych kruhov. Správu prevzali agentúry DPA aj Reuters.

slovakia

left justify in out

Správa prišla po tom, ako americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v nedeľu povedal, že o podobnom kroku rokujú Spojené štáty s európskymi partnermi. Japonský premiér Fumio Kišida už pred miestnym parlamentom zdôraznil potrebu konať v zhode so Západom. „Nemali by sme si myslieť, že je to problém len niekoho v Európe. Medzinárodný poriadok, ktorý zahŕňa aj Áziu, je otrasený,“ povedal pred zákonodarcami Kišida. Tokio už v súlade so Západom uvalilo sankcie voči Moskve.

 

img

 

Krajina bude tiež pozorne sledovať zahraničnopolitické kroky Ruska a Číny, ktoré majú úzke väzby. Japonské médiá sa domnievajú, že je čoraz pravdepodobnejšie, že vláda v Tokiu predefinuje svoj vzťah s Ruskom v rámci revízie svojej národnobezpečnostnej stratégie, ktorá sa má uskutočniť koncom roka. DPA pripomenula, že Japonsko sa nedávno vyslovilo za spoluprácu s Moskvou v oblasti bezpečnosti a energetiky v rámci svojej bezpečnostnej stratégie. „Vzhľadom na ruskú útočnú vojnu však už Rusko nemožno označovať za partnera,“ napísal v pondelok konzervatívny denník Jomiuri šimbun. „Rusko sa teraz spolu so Severnou Kóreou a Čínou považuje za výzvu pre národnú bezpečnosť Japonska,“ dodal najpredávanejší japonský denník.

 

Možno vás zaujme: Dve nemocnice vo štvrtok spustia očkovanie vakcínou od spoločnosti Novavaxtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies