Budú astmatici zaradení v očkovacej elite?

NETKY.SK • 13 Január 2021, 09:37 • 2 min
Budú astmatici zaradení v očkovacej elite?

Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov (SAAAP) apeluje že astmatici musia byť zaradení do druhej vlny očkovania proti koronavírusu. Ochorenie COVID-19 je pre nich mimoriadne nebezpečné.

slovakia

left justify in out

Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov (SAAAP) apeluje, že astmatici musia byť zaradení do druhej vlny očkovania proti koronavírusu.

Ochorenie COVID-19 je pre nich mimoriadne nebezpečné. Podľa asociácie je potrebné v prvom rade ochrániť najzraniteľnejšie skupiny, aby sa pomohlo súčasnému kolapsu zdravotníckeho systému. Do tejto skupiny patria i astmatici. Rizikové skupiny by mali mať prednosť  aj pred silovými zložkami štátu ako sú vojaci, hasiči či policajti.

 

img


Podľa predsedu združenia je zarážajúce, že astmatici nie sú explicitne uvedení ako ohrozená skupina zaradená do druhej vlny očkovania.

"V prioritizácii sú síce napísaní aj 'ostatní pacienti s chronickými chorobami', medzi ktorých pravdepodobne môžeme zaradiť aj astmatikov, no v záujme tohto, aby nevznikali nedorozumenia, chceme, aby ich Ministerstvo zdravotníctva SR explicitne uviedlo," dodal.

 

img

Vilim sa odvoláva na odporúčanie Európskej únie, aby sa po ľuďoch z takzvanej prvej línie, teda zdravotníkoch, lekároch a zamestnancoch zariadení sociálnych služieb, očkovali seniori a chorí ľudia. "Chápem, ak sa nechá zaočkovať prezidentka, premiér, alebo iný významný predstaviteľ štátu – je to motivačné. Ale som zásadne proti tomu, aby sme na úkor pacientov uprednostňovali napríklad poslancov Národnej rady SR, na to nevidím žiaden dôvod. A škandál s uprednostňovaním športovcov asi ani nestojí za komentár. Je to nehoráznosť," konštatoval predseda združenia. Pripomína zistenia vedcov, podľa ktorých ak v krajine zaočkujeme milión najstarších ľudí, úmrtnosť na COVID-19 klesne o 70 %.

 

img

Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov je nepolitické, dobrovoľné, charitatívne, humanitárne, nezávislé združenie občanov a právnických osôb pôsobiacich na území Slovenska. Cieľom SAAAP je aktívna podpora občanov a pacientov trpiacich rôznymi druhmi a formami alergie.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies