Inflácia bude v tomto roku nižšia ako vlani

NETKY.SK • 20 Január 2019, 09:25 • 2 min
Inflácia bude v tomto roku nižšia ako vlani

BRATISLAVA - Inflácia meraná indexom spotrebiteľských cien (CPI) by v tomto roku mala zostať pod úrovňou vlaňajška, keď dosiahla 2,5 % nárast. Hoci lepšia kúpyschopnosť obyvateľstva bude aj naďalej vytvárať tlak na ceny, ich rast bude o niečo miernejší ako vlani. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky.

slovakia

left justify in out

"Očakávame, že k rastu spotrebiteľských cien budú aj naďalej prispievať rastúce ceny potravín, avšak ich tempo bude v nasledujúcich mesiacoch spomaľovať, a to v dôsledku bázického efektu výrazného zdražovania potravín z minulého roka," uviedla analytička banky Lucia Dovalová. Celková inflácia by sa podľa nej mala v tomto roku udržať na úrovni 2,3 %, čo je v súlade s cieľom Európskej centrálnej banky (2 %).

 

K rastu spotrebiteľských cien pravdepodobne prispeje aj zdražovanie pohonných látok v dôsledku predpokladaného rastu cien ropy a infláciu na Slovensku ovplyvní aj zvýšenie regulovaných cien elektrickej energie či plynu, schválené od začiatku tohto roka.

 

V roku 2018 prispeli najvýraznejšie k rastu inflácie ceny potravín, ktoré sa zvýšili o 3,9 %, ako aj ceny v doprave, ktoré vzrástli o 4,6 %. V medziročnom porovnaní si Slováci priplatili aj za ostatné položky spotrebného koša. V hoteloch, kaviarňach a reštauráciách vzrástli ceny o 3,4 %, platby za bývanie a energie sa zvýšili o 2,1 %, za služby v zdravotníctve o 1,6 % a za oblečenie a obuv o 1,5 %. "Minulý rok nás lacnejšie nevychádzala žiadna položka spotrebného koša. Jedine ceny na poštách a v telekomunikáciách v priemere za celý rok 2018 stagnovali," dodala Dovalová.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies