Za ľudí čaká voľba nového predsedu strany

NETKY.SK • 27 Júl 2020, 14:38 • 2 min
Za ľudí čaká voľba nového predsedu strany

BRATISLAVA - Politológ z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík uviedol, že Andrej Kiska spravil ešte pred parlamentnými voľbami veľkú chybu. Okrem iného predostrel, čo čaká politickú stranu, ktorá je v súčasnej dobe súčasťou koalície.

slovakia

left justify in out

Bola to chyba

Podľa Štefančíka bola od Kisku, ako predsedu strany, "fatálna chyba", keď nespojil svoju stranu s volebnou koalíciou Progresívne Slovensko/Spolu - občianska demokracia (PS/Spolu). Stranu Za ľudí podľa neho kvôli odchodu Andreja Kisku čaká postupná erózia, a to bez ohľadu na meno nového predsedu.

 

img

 

Traja kandidáti

Členovia strany Za ľudí si budú na sneme 8. augusta voliť nového predsedu. Kandidatúru zatiaľ ohlásila podpredsedníčka strany Veronika Remišová a Miroslav Kollár. Okresné organizácie strany podporili v kandidatúre aj ďalšieho podpredsedu strany Juraja Šeligu.

 

Nestačí byť len dobrý politik 

Strana má viacero silných osobností, ktorí sa presadili v komunálnej politike, prípadne sú známi zo sveta diplomacie alebo z tretieho sektora, Štefančík je však názoru, že je to dosť málo na to, aby dokázali osloviť nových voličov a vymaniť sa spod hranice na vstup do parlamentu.

 

img

 

"Dnes ľudí oslovuje skôr človek ´z ľudu´, prostoduchý líder, ktorý vie skôr rečniť než premýšľať. A taký nie je ani jeden z trojice Remišová, Kollár a Šeliga," myslí si ďalej Štefančík. Je podľa neho je jedno, kto sa po sneme postaví do čela strany, keďže sa domnieva, že stranu povedie tam, kam sa dostali ďalšie strany po výmene otca zakladateľa, teda po hranicu svojej životnosti.

 

Po voľbách to klesá
Strane po voľbách klesajú preferencie, momentálne sa pohybujú na úrovni troch-štyroch percent. Nový líder bude musieť podľa politológa urobiť všetko pre to, aby mu zo strany postupne neodišli silné osobnosti. "Aj v tejto strane nájdeme politikov, ktorí sa motajú z jednej strany do druhej s cieľom zabezpečiť si vlastné prežitie. Ak niektorý z nich bude vidieť, že k reštartu strany nedochádza, bude hľadať novú ´matku živiteľku´," ozrejmil.

 

img

 

Súdržnosť v strane 

Za dôležité považuje taktiež zabezpečiť vnútrostranícku súdržnosť. "Po personálnych snemoch, na ktorých sa volia predsedovia, narastá vnútrostranícke napätie. To napokon vedie k rozkolu strany," uviedol. Potrebné bude zároveň zmeniť komunikačnú stratégiu, keďže strana Za ľudí vo vládnej koalícii podľa jeho slov ťahá za kratší koniec a málo o nej počuť.

 

Verejná podpora súčasného predsedu Kisku

Súčasný predseda Andrej Kiska verejne podporil vo funkcii predsedníčky strany Veroniku Remišovú. Politológ zdôraznil, že toto vyjadrenie môže výrazne zamiešať kartami. Mnoho členov totiž vstúpilo do strany najmä kvôli dôvere v Andreja Kisku. "Predpokladám, že stále si medzi členmi udržiava vysokú mieru dôvery, preto jeho odporúčanie môže mať pre časť účastníkov snemu rozhodujúci význam," vysvetlil.

 

Spájanie sa už radšej nie 
Budúcnosť Za ľudí vidí skôr v zlúčení s iným politickým subjektom. "Po neúspechu PS/Spolu zrejme už nikto nebude riskovať volebnú koalíciu, pri ktorej je potrebné získať viac, než päť percent," zhodnotil Štefančík. Stranu Za ľudí čaká podľa neho vzhľadom na odchod Andreja Kisku, postupná erózia, a to bez ohľadu na meno nového predsedu.

 

img

 

Súčasť koalície
Za ľudí získala v parlamentných voľbách z 29. februára 5,77 percenta hlasov voličov. Po niekoľkodňových rokovaniach napokon vstúpila do vládnej koalície s hnutiami Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a stranou Sloboda a Solidarita (SaS). Predseda strany a bývalý prezident Andrej Kiska sa krátko na to stiahol zo zdravotných dôvodov do úzadia a rokovania o zostavovaní koalície viedla podpredsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Kiska potom vyhlásil, že sa už opätovne o funkciu lídra strany uchádzať nebude a vo funkcii podporil práve Remišovú.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies