Históriu a pamiatky mesta Banská Bystrica priblíži digitálny audio sprievodca

NETKY.SK • 17 Júl 2023, 19:45 • 2 min
Históriu a pamiatky mesta Banská Bystrica priblíži digitálny audio sprievodca

BANSKÁ BYSTRICA - Históriu a pamiatky mesta Banská Bystrica po novom priblíži digitálny audio sprievodca. V súčasnosti poskytuje informácie v troch jazykoch.

slovakia

left justify in out

Aplikácia SmartGuide v mobilnom telefóne ukáže návštevníkom viaceré náučné trasy, ktoré spájajú mnohé ikonické aj menej známe miesta. Návštevníci sa tak môžu vydať na historický okruh po Banskej Bystrici, po stopách Jána Cikkera i Dominika Skuteckého. "Vďaka audio sprievodcovi sa dozvedia pútavé príbehy a informácie nielen o samotnom meste. Aplikácia, ako i trasy sú k dispozícii zadarmo," poznamenal Miroslav Strelec z tlačového oddelenia mesta.

Vedúci oddelenia cestovného ruchu Mestského úradu v Banskej Bystrici Tomáš Pastorok priblížil, že po stiahnutí aplikácie sa návštevníkom objaví šesť desiatok rôznych zaujímavostí o historických objektoch a pamiatkach v meste i jeho blízkom okolí. Tie sú okrem slovenčiny k dispozícii aj v angličtine a v nemčine.

Podľa Strelca audio sprievodca súčasne poskytuje i možnosť navádzania. Určený je hlavne pre návštevníkov, ktorí sú v meste prvýkrát. Jeho výhodou je, že každému umožňuje spoznávať mesto samostatne podľa vlastného tempa, ako mu vyhovuje.

Používatelia sa v aplikácii okrem iného dozvedia, že v Rothovom dome na Dolnej ulici bolo v roku 1620 zvolené sedmohradské knieža Gabriel Bethlen za uhorského kráľa.

Súčasne aj to, že banskobystrické hlavné námestie bolo v reči Starobystričanov označované ako rínok, alebo to, že Hodinová veža v minulosti plnila nielen funkciu nosiča mestských hodín, ale aj strážnej veže.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
TASR / Marek Nemček Foto: Bystrica24 - Dnes24
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies