Igor Matovič sa pripojil k takejto iniciatíve!

NETKY.SK • 13 September 2021, 12:26 • 2 min
Igor Matovič sa pripojil k takejto iniciatíve!

BRATISLAVA - Skupina ôsmich ministrov financií EÚ, vrátane ministra financií SR Igora Matoviča, sa podpísala pod dokument, v ktorom upozorňuje členské štáty, aby v prvom rade mysleli na zdravie svojich verejných financií a znižovali verejný dlh, ktorý vznikol počas koronakrízy.

slovakia

left justify in out

Akékoľvek reformy podľa nich nesmú ohroziť fiškálnu udržateľnosť ani oslabiť ciele znižovania dlhu. Na sociálnej sieti o tom informoval rezort financií.

 

Ministerstvo financií tak potvrdilo svoju prioritu, ktorou ostávajú zdravé verejné financie s dôrazom na ich dlhodobú udržateľnosť. „Udržateľné verejné financie vytvárajú dôveru a fiškálny priestor pre politické priority. Rovnako sú dôležité pre riešenie budúcich kríz a zdolávaní výziev,“ píše sa v spoločnom dokumente. „Zníženie dlhu musí zostať spoločným cieľom."

 

Prečítajte si: Sulík je odhodlaný udržať Kolíkovú vo funkcii. Hovorí, že matematika a fakty nepustia!

 

Európska únia minulý rok pre pandémiu pozastavila svoje obvyklé výdavkové pravidlá, čo členským štátom umožnilo zvýšiť výdavky a tak aj deficit verejných financií bez hrozby sankcie. Osem ministrov v dokumente naznačuje, že sú ochotní podporiť opätovné uplatňovanie fiškálnych pravidiel, a to pravdepodobne na začiatku roka 2023. Dokument podporili ministri financií Česka, Dánska, Fínska, Holandska, Lotyšska, Rakúska, Slovenska a Švédska.

 

Európska únia totiž minulý rok pre pandémiu pozastavila svoje obvyklé výdavkové pravidlá, čo členským štátom uvoľnilo ruky – a to aj v míňaní. Osem ministrov vo svojom dokumente naznačuje, že sú ochotní vidieť opätovné uplatňovanie fiškálnych pravidiel, a to pravdepodobne na začiatku roka 2023.

 

Možno vás zaujme: Globálna ekonomika sa zotavuje. Prečo tak výrazne zdraželi stavebné materiály po celom svete?

 

Slovensko vlani hospodárilo s deficitom 6,16 % hrubého domáceho produktu (HDP), pričom pôvodne schválený rozpočet počítal s deficitom 0,49 % HDP. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) odhadla vplyv samotnej pandémie na deficit verejnej správy v minulom roku vo výške 3,9 % HDP. V tomto roku vláda ráta s deficitom vo výške 9,472 miliardy eur, čo je takmer 10 percent HDP. RRZ odhaduje deficit na 6,911 miliardy eur alebo 7,12 % HDP. To je o 4,12 % HDP viac ako povoľovali pred pandémiou platné kritériá EÚ.

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies