Francúzsky súd zrušil rozhodnutie o vydaní kazašského magnáta do Ruska

NETKY.SK • 10 December 2016, 14:46 • 2 min
Francúzsky súd zrušil rozhodnutie o vydaní kazašského magnáta do Ruska

PARÍŽ - Francúzsky najvyšší správny súd rozhodol v piatok o nevydaní kazašského magnáta Muchtara Abljazova do Ruska v súvislosti s obvinením, že spreneveril obrovské množstvo peňazí z banky, ktorú bol kedysi založil.

slovakia

left justify in out

Sudcovia parížskej Štátnej rady uviedli, že predmetnú žiadosť Moskvy považujú za "politicky motivovanú". Vyhoveli tak odvolaniu Abljazovových právnikov, odôvodňovanému obavami, že by ho Rusko zakrátko poslalo naspäť do Kazachstanu, kde mu údajne hrozí postih za to, že bol politicky aktívny ako vodca opozície.

Advokát Peter Sahlas vo svojom vyjadrení pre agentúru AP označil piatkové rozhodnutie za "bezprecedentné" a "obrovský krok vpred", pokiaľ ide o ľudské práva vo Francúzsku a v celej Európe. Dodal, že Abljazov, ktorého francúzske orgány už niekoľko rokov zadržiavajú, by mal byť čoskoro prepustený na slobodu.

Abljazovovi právnici sa odvolali na Štátnu radu po tom, ako francúzsky kasačný súd vlani schválil ruskú žiadosť o jeho vydanie a francúzska vláda podpísala príslušný dekrét.

Abljazova, bývalého šéfa kazašskej banky BTA, zatkli na juhu Francúzska v roku 2013. Predtým sa pol druha roka skrýval a v Británii bol odsúdený na 22 mesiacov väzenia za pohŕdanie súdom v súvislosti s procesom vo veci finančných podvodov.

Pre údajné machinácie v BTA vzniesli proti Abljazovovi obvinenie Kazachstan, kde túto banku v roku 2009 vyhlásili za nesolventnú, ako aj Rusko a Ukrajina, kde mala banka tiež pobočky. Kazachastan nemá s Francúzskom uzavretú dohodu o vydávaní občanov, avšak medzi Francúzskom a Ruskom takáto dohoda existuje.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies