Festival Hory a mesto Sládkovičovo deň 1.

NETKY.SK • 18 Február 2020, 20:44 • 3 min
Festival Hory a mesto Sládkovičovo deň 1.

Prvý deň festivalu sa niesol v znamení horolezectva. Slovenskí reprezentanti Ondrej Húserka a Jozef Krištoffy prerozprávali svoje zážitky z úžasnej Patagónie, kam sa vybrali zdolať nebezpečnú stenu Cerro Torre spájanú s kontroverznými príbehmi a divokou históriou. Súčasťou programu bola aj premiéra filmu The Dawn Wall, vďaka ktorému sa diváci preniesli do amerického národného parku Yosemity.

slovakia

left justify in out

Cerro Torre – sen každého horolezca

Slovenským reprezentantom Ondrovi Húserkovi a Jožovi Krištoffymu sa podarilo preliezť legendárnu cestu Southeast ridge 7a/+ C1 WI5 (bývalá compresor route) na ešte legendárnejšiu horu Cerro Torre, okolo ktorej je veľa kontroverzných príbehov a divoká história. Vyliezť na Torre im zabralo spolu 5 dní. "Už to bolo na hranici, liezli sme po skale, po ktorej tiekol potok a okolo nás lietal ľad vo veľkosti chladničiek." Okrem 5 dňového zdolávania Torre nám priblížili aj ďalšie skúsenosti pri preliezaní iných stien, či úteku zo steny v poslednej chvíli, pred silným zvratom počasia. Nie nadarmo sa vraví, že Patagónia je krajina vetra, kde dobré počasie je skôr raritou.

 

img

 

Životný príbeh - The Dawn Wall

Tommy Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šesť rokov starostlivým vymýšľaním a nacvičovaním 1000 m cesty The Dawn Wall (Yosemity). Pri záverečnom pokuse, ktorý sledoval celý svet, čelí Caldwell okamihu pravdy. Diváci si užili 96 minútový dokument plný napätia, neuveriteľných záberov a šokujúcich záberov zo života dobrodruhov.

 

 

Čo nás čaká na druhom dni festivalu?

Stredajší deň priblíži návštevníkom festivalu život najväčšieho slovenského dravca – medveďa hnedého. Dokumentárny film Medvede vo Veľkej Fatre zachytávajúci prácu zoológov a ochranárov a ponúka realistický pohľad na spôsob života medveďov v pohorí Veľkej Fatry a Turčianskej kotline.

 

img

 

Slovenský film Biele objatie približuje svet ľudí, ktorí sa dostali do smrteľného lavínového nebezpečenstva – freerideri, snowboardisti, horolezci, ale aj ľudia pracujúci pre horskú záchrannú službu. Posledným bodom programu bude premiéra amerického filmu Unreal. Dychberúce zábery najvyššej kvality s úžasnými detailmi zobrazia život bajkerov, ktorí sa rozhodli vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Skrz film zažijete pocit slobody a nespútanosti, ktorý je ťažko si predstaviť.

 

 

Informácie o festivale

Súčasťou programu je aj tombola, v ktorej môžu účastníci festivalu vyhrať zaujímavé ceny. Počas prestávky čaká návštevníkov aj občerstvenie. Milovníkov prírody, športu a turistiky čakáme zajtra v priestoroch Inovatechu v Sládkovičove. Cena vstupného sú 3 eurá, vstup pre deti a dôchodcov je zadarmo. Viac o festivale sa dozviete v článku "Spoznaj Slovensko vďaka festivalu Hory a Mesto"

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies