Európska únia pritvrdzuje. Aké sú najnovšie sankcie?

NETKY.SK • 21 Júl 2022, 08:47 • 2 min
Európska únia pritvrdzuje. Aké sú najnovšie sankcie?

BRUSEL - Krajiny Európskej únie (EÚ) sa v stredu zamerali na ruský export zlata a zmrazenie aktív najväčšej ruskej banky Sberbank v rámci siedmeho balíka sankcií proti Moskve za jej inváziu na Ukrajinu.

slovakia

left justify in out

Únia v predchádzajúcom, šiestom balíku sankcií v júni schválila zákaz dovozu väčšiny ruskej ropy. Keď minulý týždeň predsedníčka komisie EÚ Ursula von der Leyenová navrhla nové opatrenia členským štátom, povedala, že pomôžu účinnejšie presadzovať prechádzajúce sankcie a predĺžiť ich do januára 2023. „Moskva musí naďalej platiť vysokú cenu za svoju agresivitu," dodala.

 

„Hlavným cieľom je zosúladiť sa s partnermi zo skupiny G7 (sedem najvyspelejších ekonomík sveta), posilniť implementáciu a tam, kde je to potrebné, uzavrieť diery," napísala na sociálnej sieti Twitter česká vláda, ktorá aktuálne zastáva rotujúce predsedníctvo EÚ.

 

Prečítajte si aj: Biden: „Zdravie obyvateľov USA je vážne ohrozené."
 

img


Embargo na dovoz zlata napĺňa rozhodnutie G7 z konca júna. Do skupiny G7 patria aj členské štáty EÚ Nemecko, Francúzsko a Taliansko.

Nový balík sankcií počíta aj so zmrazením aktív ruskej banky Sberbank a pridaním ďalších ruských firiem a jednotlivcov na čiernu listinu. Zaradenie Sberbank na zoznam povedie k zmrazeniu jej aktív na Západe a k úplnému zastaveniu transakcií s výnimkou finančných operácií pri obchode s potravinami a hnojivami.

 

Mohlo by vás zaujímať: Policajtom sa v rámci akcie Parketár podaril unikátny "úlovok"

 

img

Opatrenia však počítajú tiež s odblokovaním niektorých aktív ruských bánk spojených s obchodom s potravinami a hnojivami v snahe reagovať na obvinenia Moskvy, že sankcie spôsobujú potravinovú krízu. 
Ide o „záväzok, že sankcie neohrozia potravinovú a energetickú bezpečnosť na celom svete," uviedla česká vláda.

Medzi 48 jednotlivcami a deviatimi subjektmi na novom sankčnom zozname EÚ sú aj motorkársky klub Noční vlci, herci, politici a rodinní príslušníci už predtým sankcionovaných podnikateľov. Sú medzi nimi aj riaditeľ metalurgického gigantu UMMC Andrej Kozicyn, či spomedzi rodinných príslušníkov predtým sankcionovaných podnikateľov Stanislav Chemezov, syn predsedu obranného gigantu Rostec, a Maja Bolotová, dcéra Nikolaja Tokareva, šéfa energetickej spoločnosti Transnefť.

 

Prečítajte si aj: Zelenský odmietnutý! Tieto štáty mu povedali nietwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ida Zeleznikova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies