EÚ zvažuje ďalšie sankcie a znižovanie závislosti od ruských dodávok energie

NETKY.SK • 7 Marec 2022, 13:42 • 2 min
EÚ zvažuje ďalšie sankcie a znižovanie závislosti od ruských dodávok energie

BRUSEL – Európska únia pracuje na ďalších sankciách proti Rusku pre vojnu na Ukrajine a skúma opatrenia na znižovanie závislosti Európy od ruského zemného plynu.

slovakia

left justify in out

Podľa bruselského spravodajcu TASR to v pondelok uviedla predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas spoločnej tlačovej konferencie s talianskym premiérom Mariom Draghim. Von der Leyenová pred novinármi spresnila, že rozhovory s Draghim sú zamerané najmä na situáciu na Ukrajine.

 

img

 

„Mali sme už tri balíky tvrdých sankcií, ale teraz sa musíme uistiť, že neexistujú žiadne medzery a že ich účinok je maximálny. Zavedené sankcie sú naozaj boľavé. Vidíme turbulencie v podobe poklesu ruskej ekonomiky. Ale vzhľadom na vývoj situácie na Ukrajine a bezohľadnosti Kremľa voči občanom – ženám, deťom, mužom – pracujeme aj na ďalších opodstatnených sankciách,“ vyhlásila šéfka eurokomisie.

 

Dodala zároveň, že s Draghim rieši aj ďalšiu veľkú tému, a to je energetika a potreba zbaviť Európu závislosti od ruského zemného plynu, ropy a uhlia. Von der Leyenová upozornila, že EK v utorok predloží nové návrhy, pričom spresnila, že sa budú opierať o tri hlavné piliere: diverzifikácia dodávok plynu a skvapalneného plynu mimo Ruska, od spoľahlivých dodávateľov, pričom táto infraštruktúra je časom kompatibilná aj s prepravou vodíka; posilnenie energetického sektora EÚ masívnymi investíciami do obnoviteľných zdrojov (solárna, veterná a vodíková energia) a do tretice zlepšená energetická účinnosť, čo sa týka procesov od renovácií budov až po inteligentné priemyselné procesy s pomocou umelej inteligencie.

 

img

 

Von der Leyenová a Draghi sa okrem toho venovali aj otázkam ochrany spotrebiteľov, pretože stúpajúce ceny energií zaťažujú domácnosti aj podniky. Eurokomisia a Taliansko majú podľa šéfky eurokomisie rovnaký pohľad na to, ako zabezpečiť, aby európsky trh s elektrinou zostal efektívny aj napriek vysokým cenám plynu. Podľa jej slov tieto snahy majú dva rozmery: v prvom rade treba chrániť najzraniteľnejších spotrebiteľov a podniky a potom sa štrukturálnejšie pozrieť na trhy s elektrickou energiou vzhľadom na to, že energetický mix členských krajín EÚ sa mení.

 

Možno vás zaujme: Mierové rozhovory sa začnú dnes o 15.00 htwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies