Do kín prišiel film Matka Tereza a ja – tieto zaujímavosti ste o ňom nevedeli!

NETKY.SK • 5 Október 2023, 20:00 • 3 min
Do kín prišiel film Matka Tereza a ja – tieto zaujímavosti ste o ňom nevedeli!

BRATISLAVA - Matka Tereza patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti katolíckej cirkvi, ale aj modernej histórie. Život zasvätila pomoci chorým a chudobným, v roku 1979 bola za svoje činy ocenená Nobelovou cenou mieru. Napriek pozícii, ktorú v histórii katolíckej cirkvi má, jej vzťah s Bohom bol komplikovaný. Aj na jej pochybnosti a vnútorný boj sústreďuje pozornosť film Matka Tereza a ja, ktorý práve teraz prišiel do slovenských kín.

slovakia

left justify in out

Už z názvu je zrejmé, že príbeh Matky Terezy (Jacqueline Fritschi-Cornaz) budeme spoznávať prostredníctvom inej postavy. Bude ňou mladá Indka Kavita (Banita Sandhu), ktorá sa vracia do rodnej Kalkaty s dilemou, či má, alebo nemá postúpiť interrupciu. Vďaka rozprávaniu svojej niekdajšej pestúnky Deepali (Deepti Naval), ktorá vyrastala v starostlivosti Matky Terezy, získava Kavita možnosť prežiť život ženy, ktorej činy pozná celý svet, no ktorej životný príbeh má aj menej známe stránky.


Zaujímavý je aj príbeh vzniku filmu samotného. Vedeli ste napríklad, že...

  • ... snímku nakrútil švajčiarsko-indický filmár Kamal Musale, ktorý navštívil aj Slovensko a pri príležitosti tunajšej slávnostnej premiéry povedal, že jeho zámerom nebolo nakrútiť príbeh svätice, ale skutočnej, zraniteľnej ženy, ktorá bojuje s pocitom opustenia?
  • ... dej zameriava pozornosť na 12 rokov života Matky Terezy – od chvíle, kedy prvýkrát počula Ježišov hlas a začala pracovať v najchudobnejších štvrtiach Kalkaty, až do momentu, kedy jej viera v Boha prešla obrovskou skúškou?
  • ... viaceré interiéry filmári veľmi verne vytvorili v štúdiu, pričom mali šťastie, že mohli pri tvorbe vychádzať zo stále fungujúcich priestorov? (Takým je napríklad „Nirmal Hriday“, Dom pre umierajúcich, stále fungujúci ako hospic.)
  • ... pri obsadzovaní chudobných postáv, zasiahnutých hladomorom, našli predstaviteľov a predstaviteľky v roľníckych komunitách neďaleko mesta Bombaj a pripravili pre nich sériu špeciálnych školení pôsobenia pred kamerou? 
  • ... predstaviteľka Matky Terezy, švajčiarska herečka Jacqueline Fritschi-Cornaz, stojí za nápadom, vďaka ktorému výťažok zo zisku z kín podporí hneď niekoľko indických iniciatív, ktoré sa venujú zdravotnej či sociálnej starostlivosti, ale tiež vzdelávaniu chudobných detí? 
  • ... film celkom nedávno získal cenu pre najlepší film na Medzinárodnom katolíckom filmovom festivale Mirabile Dictu v Ríme

 

Snímku Matka Tereza a ja prinášajú do slovenských kín spoločnosti Continental film FOXX MEDIA GROUP.  twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Continental film / Peter Gašparík Foto: Continental film
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies