Charita rozvezie ľuďom v núdzi na Slovensku viac ako 58 tisíc balíkov pomoci

NETKY.SK • 29 Marec 2023, 13:00 • 2 min
Charita rozvezie ľuďom v núdzi na Slovensku viac ako 58 tisíc balíkov pomoci

BRATISLAVA - Potraviny a hygienické potreby pomôžu ľuďom, ktorí sa nachádzajú v hmotnej núdzi. Charita ich vopred kontaktuje SMS správou alebo listovou zásielkou.

slovakia

left justify in out

Ľudia sa neraz obracajú na charitu s prosbou o potravinovú či materiálnu pomoc. V mnohých prípadoch ide o ľudí, ktorí sú bez práce alebo bez možnosti sa zamestnať a sú odkázaní na dávky v hmotnej núdzi.  Práve im je určená pomoc v podobe potravín a hygieny, ktorú v týchto dňoch distribuuje Slovenská katolícka charita. Tá je jedným z partnerov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, pod ktorý spadá Operačný program potravinovej a základnej materiálnej pomoci OP FEAD. Je financovaný z prostriedkov Európskej únie a má pomôcť ľuďom vymaniť sa z chudoby.

 

„Mám tri deti, o ktoré sa starám sama. Všetci traja už študujú, ale mne sa nedarí nikde zamestnať,“ hovorí napríklad pani Klaudia zo Šurian. Varí len jednoduché jedlá, tak aby aspoň trochu zasýtila svoje deti. Balíček pomoci, ktorý jej charita odovzdala, jej preto prišiel vhod a aspoň na chvíľu zaženie starosti s finančným rozpočtom. Rovnako ako ďalším rodičom samoživiteľom, nezamestnaným, zdravotne znevýhodneným či seniorom, ktorí patria na Slovensku do skupiny tých najchudobnejších.

 

img

 

Potravinové balíčky obsahujú sušené mlieko, cestoviny, ryžu, olej, konzervy či rôzne druhy strukovín. Celkovo Slovenská katolícka charita zabezpečí prostredníctvom arcidiecéznych a diecéznych charít rozvoz viac ako 50 tisíc balíkov potravín pre 34 tisíc núdznych ľudí, 35 tisíc balíkov tvorí hygienickú pomoc pre viac ako 12 tisíc ľudí. Zahŕňa prostriedky vhodné do domácnosti i na osobnú hygienu, primárne ich dostanú rodiny s nezaopatrenými deťmi.  Okrem rozvozu však zamestnanci charity poskytnú prijímateľom pomoci aj sociálne poradenstvo.

 

Pomoc charita distribuuje do 41 okresov Slovenska, každého príjemcu informuje vopred SMS správou alebo listom. Zoznam príjemcov charite poskytuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré má v evidencii ľudí odkázaných na dávku v hmotnej núdzi. „Prípadne, že si prijímateľ pomoc nevyzdvihne, a to ani po druhej výzve, môže charita odovzdať balík inému príjemcovi, ktorý nebol zapojený do programu, ale je v ťažkej sociálno-ekonomickej situácii. Preto je dobré, že sa do distribúcie zapájajú aj miestne charity a ich pracovníci, ktorí sa ľuďom odkázaným na pomoc dlhodobo venujú,“ hovorí za charitu koordinátorka operačného programu Monika Ščasná. 

 

img

 

Distribúcia pomoci prebehne v tomto roku ešte dvakrát, pred letnými prázdninami a na jeseň.  „Sme veľmi radi, že aj takto môžeme plniť svoje poslanie byť blízko pri človeku,“ hovorí generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Miroslav Dzurech. „Pre zamestnancov charity je to príležitosť stretnúť sa s núdznymi a ponúknuť im ďalšie možnosti, ako riešiť ich situáciu a pomôcť im vymaniť sa z chudoby.“twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies