EÚ podporila Bulharsko v pokračovaní prác na projekte plynovodu Južný prúd

NETKY.SK • 20 December 2014, 09:04 • 2 min
EÚ podporila Bulharsko v pokračovaní prác na projekte plynovodu Južný prúd

SOFIA - Bulharsko vydá všetky povolenia potrebné na začatie výstavby plynovodu Južný prúd a bude pokračovať v prácach na projekte. Povedal to po rokovaniach s lídrami krajín Európskej únie na summite v Bruseli bulharský premiér Bojko Borisov. S odvolaním sa na bulharské médiá o tom informovala ruská agentúra TASS.

slovakia

left justify in out

"Dostal som od Európskej rady plnú podporu a pochopenie. Bulharsko by nemalo byť brané na zodpovednosť za ukončenie projektu a platiť pokuty," citovala Borisova bulharská agentúra BGNES.
      

Borisov cestoval do Bruselu najmä s cieľom prediskutovať otázku ukončenia projektu Južný prúd zo strany Ruska. "Odpoveď na moju otázku týkajúcu sa Južného prúdu bola jednoznačná - pokračovať v implementácii medzivládnych dohôd s cieľom vyhnúť sa súdnym sporom, sankciám a pokutám, ktoré by mohli nasledovať tak, ako sa to stalo v prípade jadrovej elektrárne Belene. Od tohto momentu sú všetky ďalšie záväzky záväzkami Európskej únie," povedal Borisov.
      

Bulharsko je povinné dodržať svoje záväzky, čo sa týka príprav na výstavbu plynovodu, uviedol bulharský premiér a zároveň dodal, že Sofia bude teraz čakať na reakciu Gazpromu. "Ak Gazprom aj napriek udeleniu povolení projekt zruší, bude to jeho vina, nie vina Bulharska," dodal Borisov. 
      

Ruský prezident Vladimir Putin začiatkom decembra počas návštevy Turecka oznámil, že pre neochotu Európskej únie pokračovať v projekte plynovodu Rusko tento projekt realizovať nebude. Jeho slová potvrdil šéf Gazpromu Alexej Miller. "Koniec, projekt sme zrušili," vyhlásil Miller na margo projektu, ktorý mal prepravovať ruský plyn do Európy popod Čierne more a obísť tak Ukrajinu. Náhradou za Južný prúd by podľa Rusov mal byť plynovod do Turecka.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies