CNN získala zvukový záznam Trumpovej konverzácie o utajovaných dokumentoch

NETKY.SK • 27 Jún 2023, 09:20 • 2 min
CNN získala zvukový záznam Trumpovej konverzácie o utajovaných dokumentoch

WASHINGTON - Americká televízia CNN získala zvukový záznam konverzácie z júla 2021, v ktorej bývalý americký prezident Donald Trump uviedol, že mal u seba utajovaný dokument Pentagónu o možnom útoku na Irán.

slovakia

left justify in out

Záznam obsahuje nové podrobnosti konverzácie, ktorá je dôležitým dôkazovým materiálom pri obžalobe Trumpa za zaobchádzanie s tajnými dokumentmi po odchode z funkcie. Nahrávka bola zhotovená počas konverzácie Trumpa s osobami, ktoré pracovali na pamätiach Marka Meadowsa, bývalého šéfa Trumpovej kancelárie, dodáva CNN. Osobitný vyšetrovateľ Jack Smith v obžalobe uvádza, že prezident účastníkom rozhovoru ukazoval utajené informácie o plánoch na útok na Irán, hoci na to nemali príslušnú previerku. "Toto sú tie dokumenty," uviedol Trump v nahrávke. Tým podľa CNN označoval dokumenty s vysokým stupňom utajenia.

 

Spochybňuje to jeho minulotýždňové vyjadrenia, že so sebou nemal žiadne takéto dokumenty. "Mal som veľké množstvo papierov a materiálov týkajúcich sa Iránu a všemožných ďalších vecí, ktoré som vtedy držal v ruke, no neboli to dokumenty," tvrdil vtedy Trump. Trumpa poradcovia v minulosti odrádzali od plánov zaútočiť na Irán, čím by údajne mohol rozpútať rozsiahly konflikt, pripomína CNN. Úrad osobitného vyšetrovateľa sa k záležitosti odmietol vyjadriť.

 

Ministerstvo spravodlivosti obviňuje Trumpa, ktorý sa v budúcoročných voľbách chce pokúsiť o návrat do Bieleho domu, z porušenia zákona o špionáži a iných zákonov, pretože po opustení úradu si so odniesol tajné dokumenty a neodovzdal ich Národnému archívu. Bývalý prezident sa obhajuje tým, že Biely dom v roku 2021 opúšťal narýchlo a jeho osobné veci sa údajne pomiešali s dokumentmi. Krabíc plných dokumentov sa zatiaľ nechce vzdať, pretože ich podľa vlastných slov nemal čas roztriediť. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies