EANA požaduje poplatky za spravodajský obsah na webových vyhľadávačoch

NETKY.SK • 5 December 2016, 15:49 • 2 min
EANA požaduje poplatky za spravodajský obsah na webových vyhľadávačoch

BERN - Európska aliancia tlačových agentúr (EANA), združujúca tlačové agentúry v 32 európskych krajinách, sa vyjadrila k finálnemu návrhu smernice Európskeho parlamentu (EP) a Európskej komisie (EK) ohľadom autorských práv na digitálnom jednotnom trhu.

slovakia

left justify in out

EANA považuje niekoľko aspektov daného návrhu za krok správnym smerom; najmä zámery na vytvorenie súvisiacich práv pre vydavateľov, na základe ktorých by mohli byť títo odškodnení za použitie svojich materiálov internetovými vyhľadávačmi a agregátmi spravodajských textov na webe.

 

EANA považuje za rozhodujúce pre udržateľnú produkciu kvalitného spravodajstva, aby bola zabezpečená rozumná odmena za použitie žurnalistického obsahu vytvoreného tlačovými agentúrami. EANA preto pokladá za dôležité, aby tlačové agentúry mali z nových súvisiacich práv osoh.

 

Licencovanie obsahu chráneného autorským právom je základom obchodných aktivít tlačových agentúr. Poplatky za licencované použitie tohto obsahu preto tvoria zázemie dlhodobo udržateľného poskytovania nezávislých, nepredpojatých a dôveryhodných správ pre širokú verejnosť. Najbežnejším obchodným modelom pre tlačové agentúry sú licenčné dohody umožňujúce rozličným druhom médií a iných spoločností využívať spravodajský obsah (texty, fotografie, grafiku, zvukové stopy, videozáznamy a podobne) na publikovanie tradičných alebo digitálnych platforiem.

 

Členské agentúry EANA sú primárnymi poskytovateľmi novinových textov a obrazových materiálov, ktoré sú využívané tlačenými médiami a digitálnymi platformami. Licencovanie sa môže vzťahovať od nákupu práva na jednotlivé položky po prístup k plnému agentúrnemu servisu. Najmä internetové vyhľadávače však kopírujú a šíria na svojich webových stránkach milióny textových správ, fotografií a videí, akoby boli slobodne dostupné, bez licencie, čo vytvára značné finančné straty pre tlačové agentúry. Vyhľadávače sa stali dátovými bankami využívajúcimi cudzí obsah.

 

Vytvorenie súvisiacich práv pre tlačové agentúry by preto viedlo k lepšej ochrane autorov. Tieto práva sa majú vzťahovať na tlačové publikácie vrátane akejkoľvek zbierky písaných diel spravodajského charakteru pod samostatným názvom: ide napríklad o noviny, magazíny či spravodajské webové portály. Slobodná a pluralistická tlač je nevyhnutná pre zachovanie kvality novinárskej práce a prístupu obyvateľov k informáciám. Predstavuje totiž základný príspevok do verejnej diskusie a správneho fungovania demokratickej spoločnosti.

 

EANA je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy, ktorej členom je TASR ako jediná slovenská tlačová agentúra. Úlohou aliancie je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych a technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies