Dušan Kováčik bol podľa obhajcu odsúdený za podporu zločineckej skupiny, ktorá nie je dokázaná

NETKY.SK • 23 September 2021, 12:04 • 2 min
Dušan Kováčik bol podľa obhajcu odsúdený za podporu zločineckej skupiny, ktorá nie je dokázaná

BRATISLAVA - Kováčikov obhajca Erik Magál uviedol, že vo veci údajnej zločineckej skupiny zatiaľ nepadol právoplatný rozsudok. Kritizoval sudkyňu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamelu Záleskú, že obhajcom zamietla takmer 70 návrhov na vykonanie dôkazov.

slovakia

left justify in out

Podľa jeho slov bol bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik odsúdený za podporu zločineckej skupiny takáčovcov, aj keď jej existencia nebola doteraz preukázaná súdom. 

 

Obhajoba v priebehu súdnych pojednávaní predložila podľa Magála spolu šesť podaní, ktoré obsahovali rôzne dôkazy vrátane návrhov na výsluch osôb spájaných so skupinou takáčovci. „Sme presvedčení, že vykonanie týchto dôkazov by preukázalo, že Dušan K. sa skutku nedopustil," povedal Magál.

 

Prečítajte si: Dušan Kováčik čelí ďalšej obžalobe

 

Zdôraznil, že výpovede spolupracujúcich obvinených, ako napríklad bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa alebo Mateja Zemana, musia byť prísne preverované. „K takémuto preverovaniu, dá sa povedať, nedošlo."  Dodal, že súd neumožnil obhajobe oboznamovať napríklad zápisnice o výpovediach týchto svedkov v iných trestných konaniach. Tie však podľa obhajoby na seba nadväzujú.

Obhajoba tiež kritizovala, že sudkyňa Záleská nepredložila na Najvyšší súd SR návrh, aby bol prípad odňatý ŠTS a pridelený Krajskému súdu v Banskej Bystrici a nezaoberala sa ani námietkami zaujatosti voči jej osobe. Advokáti Dušana Kováčika tiež kritizovali vyjadrenia niektorých verejných funkcionárov, ktoré podľa nich porušovali jeho prezumpciu neviny.

 

Možno vás zaujme: Boris Kollár uviedol, za akých okolností by odišiel z koalície

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je podľa rozsudku Špecializovaného trestného súdu z pondelka 20. septembra vinný z podpory zločineckej skupiny takáčovcov, z toho, že prijal 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.  Súd uznal Kováčika za vinného aj pre skutky, v rámci ktorých v apríli, respektíve v auguste 2020, odovzdal bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi informácie o vyšetrovaní prípadov vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa a prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu. Tým podľa sudkyne Pamely Záleskej spáchal trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, zneužitia právomoci verejného činiteľa a ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti. Za to mu uložila trest 14 rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Proti verdiktu podal obžalovaný odvolanie, o ktorom bude rozhodovať Najvyšší súd SR.
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies