Dnešným dňom by mali začať testy vakcíny proti koronavírusu

NETKY.SK • 16 Marec 2020, 07:09 • 2 min
Dnešným dňom by mali začať testy vakcíny proti koronavírusu

WASHINGTON - Žeby sa už svet konečne dočkal? Koronavírus ohrozuje ľudí po celom svete. proti nákaze, ktorá prepukla ešte minulý rok v Číne, sa už počnúc dnešným dňom začne testovať jej najväčší nepriateľ, a síce vakcína proti COVID-19.

slovakia

left justify in out

Na overenie si ešte počkáme

"Prvý účastník skúšky dostane experimentálnu vakcínu už počas dnešného dňa," uviedol predstaviteľ pod podmienkou anonymity, keďže testovanie zatiaľ nebolo verejne oznámené. Dodal, že skúšku financuje Národný zdravotnícky inštitút (NIH), pričom sa koná vo výskumnom ústave v meste Seattle. Americkí zdravotnícki predstavitelia uvádzajú, že úplné overenie potenciálnej vakcíny potrvá rok až rok pol.

 

Testy v USA

Zdravotnícke centrum University of Washington v Seattle môže v súčasnosti testovať 40 až 50 ľudí za deň. Testovacie miesto je k dispozícii iba pre zamestnancov a študentov, ale spoločnosť UW Medical plánuje rozšíriť program na prvých respondentov, zamestnancov v zariadeniach dlhodobej starostlivosti a pacientov, u ktorých sa prejavia príznaky koncom tohto týždňa.

 

 

Vakcína bez vírusu

Testovanie sa má začať na skupine 45 mladých, zdravých dobrovoľníkov s rôznymi dávkami očkovacej látky, ktorú spoločne vyvinuli NIH a spoločnosť Moderna Inc. Účastníci sa nemôžu nakaziť, pretože injekcie, ktoré dostanú, neobsahujú samotný vírus. Cieľom je výlučne overiť, že tieto vakcíny nepreukazujú znepokojujúce vedľajšie účinky, čo by umožnilo uskutočniť väčšie testy.

 

img

 

Celý svet 

O vytvorenie vakcíny sa snažia desiatky skupín výskumníkov po celom svete, keď počet prípadov ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým druhom koronavírusu naďalej rastie.

 

img

 

Alternatívne metódy

Významná snaha vyvinúť iné druhy vakcín - využitím nových technológií, čo by urýchlilo ich výrobu v porovnaní s tradičnými, no tiež mohlo zvýšiť ich účinnosť. Niektorí vedci sa dokonca zamerali na "dočasné" vakcíny, ktoré by mohli ochrániť ľudí na mesiac alebo dva od podania, pokým bude vyvinutá dlhšie trvajúca ochrana.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies