ZDRAVIE Zabráňme vzniku rakoviny ochranným očkovaním!

NETKY.SK • 23 Apríl 2022, 10:00 • 2 min
ZDRAVIE Zabráňme vzniku rakoviny ochranným očkovaním!

BRATISLAVA - Od 1. mája 2022 sa 12-ročné deti na Slovensku budú môcť bez doplatku očkovať 9-valentnou vakcínou proti HPV vírusu, ktorý spôsobuje až 5% onkologických ochorení.

slovakia

left justify in out

Samotná úhrada očkovania je však iba začiatok cesty k zlepšovaniu prevencie na Slovensku, kde je miera zaočkovanosti proti HPV vírusu na úrovni iba 15%. Zdravotnícky sektor sa preto spojil a dohodol na konkrétnych krokoch, ktorými chce podporiť zvyšovanie zaočkovanosti a zlepšiť stav prevencie na Slovensku.

 

Očkovanie pre všetky 12-ročné deti bez rozdielu

 

Ľudský papilomavírus (HPV) spôsobuje infekciu, s ktorou sa počas života stretne väčšina ľudí. V mnohých prípadoch vedie k životu ohrozujúcim ochoreniam: najčastejšie spôsobuje rakovinu krčka maternice, vagíny alebo análneho otvoru. Samotná rakovina krčka maternice spôsobená HPV vírusom je druhou najčastejšie sa vyskytujúcou rakovinou u žien vo veku 0-44 rokov na Slovensku.

 

img

 

Najnovšie štúdie ukazujú, že počet pacientiek, ktoré tomuto typu rakoviny podľahnú, by sa mohol významne znížiť, a to práve vďaka očkovaniu.

 

„Mnoho ľudí nevie, že toto je jediný typ rakoviny, proti ktorému sa dá očkovať. Rodičia nevedia, že môžu takto pomôcť svojim deťom jednoduchým spôsobom,“ hovorí MUDr. Elena Prokopová, hlavná odborníčka pre pediatriu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

 

Situácia sa však môže výrazne zmeniť, keďže od začiatku mája 2022 môže každý rodič na Slovensku dať bez doplatku zaočkovať proti HPV svoje dieťa od 12. do 13. roku života. Rodičia tak môžu veľmi efektívne prispieť k zníženiu výskytu rakoviny vyvolanej HPV u svojich detí, pričom ich 9-valentná vakcína proti HPV môže ochraňovať po celý život.

 

Sprístupnenie očkovania pre deti je však iba začiatok cesty k zlepšeniu prevencie ochorení vyvolaných HPV na Slovensku.

 

„Kým sa o možnostiach a prínosoch očkovania nedozvie čo najviac ľudí, nebude ani takýto dobrý prvý krok stačiť. Dnes potrebujeme, aby sa spojili všetky inštitúcie, ktoré majú možnosť informovať a vzdelávať, a cielene šírili správne informácie o možnostiach prevencie,“ vysvetľuje MUDr. Prokopová. Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti preto navrhla Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu, v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva a pacientskymi organizáciami, realizáciu pilotného projektu onko-výchovy na stredných školách.

 

„Chceme otvoriť priestor na interaktívne vzdelávanie o prevencii onkologických ochorení, a to nielen v súvislosti s HPV, ale aj ďalšími rozšírenými a preventabilnými ochoreniami ako je rakovina hrubého čreva, prsníkov či pľúc,“ objasňuje MUDr. Prokopová.

 

img

 

Výzva sa stretla s pozitívnym ohlasom aj u relevantných ministerstiev.

 

„Prevencia je kľúčová téma, ktorú ministerstvo zdravotníctva podporuje. Už dnes sa koordinujeme v aktivitách a spolupracujeme s hlavnými odborníkmi, pacientskymi organizáciami aj zdravotnými poisťovňami. Pilotný projekt na školách je dobrý spôsob, ako začať hovoriť o prevencii priamo s mladými ľuďmi a vychovávať ich k zodpovednosti za vlastné zdravie,“ vyslovuje podporu štátny tajomník rezortu, prof. Robert Babeľa.

 

Rovnako pozitívne k projektu pristupuje aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu.

 

„Pre rezort školstva je mimoriadne dôležité podporovať vzdelávanie o prevencii a zodpovednosti za zdravie. Tento rok chceme vyskúšať pilotný projekt na desiatich školách, na ktorých sa budú žiaci vzdelávať interaktívnou formou. Ak sa to stretne s pozitívnym ohlasom, tak od septembra bude ministerstvo školstva pokračovať v tomto projekte na ďalších školách po celom Slovensku“, uviedla štátna tajomníčka Svetlana Síthová.

 

img

 

 

Do cieleného vzdelávania sa zapoja aj zdravotné poisťovne, pacientske organizácie a odborné inštitúcie. Všetky zdravotné poisťovne napríklad plánujú svojich poistencov cielene informovať o možnostiach očkovania proti HPV.

 

„Poisťovne sme vyzvali, aby informovali rodičov 12-ročných detí o možnosti očkovania prostredníctvom SMS správ alebo cez cielené newslettre na túto tému,“ objasňuje MUDr. Prokopová. Svojimi aktivitami sa do zlepšovania prevencie tiež zapoja pacientske organizácie NIE Rakovine, Liga proti rakovineNárodný onkologický inštitút. Podľa slov prezidentky pacientskej organizácie NIE Rakovine Ing. Jany Špankovej ochranné očkovanie zachráni množstvo ľudí pred týmto nebezpečným ochorením. 

 

Podľa slov imunológa, profesora Miloša Jeseňáka, má ochranné očkovanie len minimum nežiaduciach účinkov a aj tie sú len veľmi mierne. Očkovanie odporúča aj ženám a mužom vo vyššom veku, v takomto prípade však takéto očkovanie nie je hradené z verejného zdravotného poistenia.

 

Mohlo by vás zaujímať: ZDRAVIE Nezomierajme predčasne, pečeň nepoškodzuje iba alkohol

 

Protektívny účinok proti HPV na základe klinických testov sa pripisuje aj injekčnému podávaniu humánnych lyofilizovaných leukocytov Immodin, ktoré majú vysokú účinnosť aj v liečbe iných vírusových či bakteriálnych chorôb a imunodeficitných stavov, tie však, žiaľ, aj napriek platnej registrácii momentálne v slovenských lekárňach absentujú.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies