Deň Zeme si pripomíname na svete už po päťdesiaty raz

NETKY.SK • 21 Apríl 2020, 10:25 • 2 min
Deň Zeme si pripomíname na svete už po päťdesiaty raz

Od roku 1970 si ľudia na celom svete 22. apríla už tradične pripomínajú Deň Zeme. Tento deň vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a jeho cieľom je upozorniť na to, aká krehká i zraniteľná je planéta Zem a aká nevyhnutná i naliehavá je jej ochrana so všetkým, čo ju robí jedinečným.

slovakia

left justify in out

Vlani sa na aktivitách ku Dňu Zeme zúčastnila v 192 krajinách sveta viac ako jedna miliarda ľudí. Tento rok, keď si tento deň pripomíname už po päťdesiaty raz, však podujatia výrazne ovplyvní koronavírus, a tak sa rôzne akcie presunú najmä do on-line priestoru.

 

Tak napríklad na Slovensku pripravilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica a kancelária programu Zelená škola cyklus on-line stretnutí s odborníkmi.

 

"Ich cieľom je podporiť úsilie škôl vo výučbe envirotém, ako aj priniesť inšpirácie pre deti, rodičov a starých rodičov pre rôzne aktivity a hry," spresnila manažérka programu Zelená škola Zuzana Gallayová.

 

 

Iniciátorom vyhlásenia Dňa Zeme bol environmentálny aktivista, americký senátor z Wisconsinu Gaylord Nelson. Povzbudzoval študentov, aby vypracovali projekty zamerané na ochranu životného prostredia a upozorňovali na potrebu jeho ochrany v okolí, v ktorom sa pohybovali. Študenti Stanfordovej univerzity v Kalifornii zorganizovali po prvý raz Deň Zeme v roku 1970 formou protestného happeningu.

 

 

Avšak už rok predtým začal v roku 1969 mierový a ekologický aktivista John McConnell volať po vzniku medzinárodného Dňa Zeme, pričom vytvoril aj jeho neoficiálnu zástavu.

 

OSN si začala tento deň pripomínať v roku 1971, ale až do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým na americkom kontinente. Od toho roku, v ktorom začalo zároveň pôsobiť Medzinárodné ústredie Dňa Zeme so sídlom v Stanforde, sa stal skutočne celosvetovým.

 

 

Človek sa však k prírode správa stále necitlivo. Napríklad zvýšenie ľudského blahobytu poškodilo vyše polovicu zemských ekosystémov a za uplynulých 50 rokov klesol počet cicavcov, plazov i vtákov o 50 percent. Popritom človek stále vypúšťa do vzduchu milióny ton splodín a do morí milióny ton hektolitrov odpadu.

 

Akoby mementom pripomenutia si naliehavosti odkazu sviatku Zeme sa stal 22. apríl 2010. Iróniou osudu práve v Deň Zeme došlo pred desiatimi rokmi v Mexickom zálive v dôsledku explózie k potopeniu plávajúcej vrtnej plošiny Deepwater Horizon.

 

 

Unikajúcu ropu z hlbín Zeme sa podarilo zastaviť až po troch mesiacoch. Bezprostredne pri výbuchu prišlo o život 11 ľudí, ale havária, po ktorej sa vytvorila na mori rozsiahla ropná škvrna - do mora uniklo 800 miliónov litrov ropy -, spôsobila aj obrovskú prírodnú katastrofu.

 

Americký prezident Barack Obama vtedy vyhlásil, že ropná katastrofa v Mexickom zálive bude mať na psychiku občanov USA rovnaký vplyv ako udalosti z 11. septembra 2001.

 

"Myslím si, že táto katastrofa na niekoľko rokov utvorí náš názor na našu zraniteľnosť v environmentálnej a energetickej oblasti rovnako, ako sa vyvíjal pohľad verejnosti na zahraničné vzťahy po udalostiach z 11. septembra 2001," povedal Barack Obama.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies