Dijsselbloem aj Moscovici po referende v Taliansku nečakajú žiadnu krízu

NETKY.SK • 5 December 2016, 12:01 • 2 min
Dijsselbloem aj Moscovici po referende v Taliansku nečakajú žiadnu krízu

BRUSEL - Taliansky minister financií Pier Carlo Padoan oznámil, že vzhľadom na výsledky nedeľňajšieho referenda v Taliansku sa nezúčastní dnešného zasadnutia ministrov financií eurozóny (Euroskupina), ktorí v Bruseli posudzujú rozpočtové výhľady menovej únie na budúci rok a pokrok Grécka z hľadiska hospodárskych reforiem.

slovakia

left justify in out

"Netreba z toho robiť drámu. Talianske úrady a banky majú dosť kapacít a nástrojov, ako predísť novej bankovej kríze," uviedol Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici, ktorý na rokovaní Euroskupiny zastupuje exekutívu Európskej únie (EÚ). Spresnil, že nechce komentovať referendum v Taliansku, ktoré bolo vnútropolitickou záležitosťou iniciovanou reformnými snahami premiéra Mattea Renziho, ako však dodal, po odstúpení premiéra sa krajina neocitne v mocenskom vákuu a Európe nehrozí nová finančná kríza spojená s talianskymi bankami. Zároveň pripomenul, že finančné trhy zatiaľ na situáciu v Taliansku reagujú pokojne.

 

V podobnom duchu pred zasadnutím Euroskupiny vystúpil aj šéf tohto združenia Jeroen Dijsselbloem, ktorý upozornil, že zvyšok EÚ si musí počkať na rozhodnutie talianskeho prezidenta o tom, koho poverí šéfovaním vlády. Zdôraznil, že Taliansko je silná ekonomika so silnými inštitúciami a kríza niektorých bánk nie je problémom dneška a bude sa riešiť, tak ako sa riešila aj doteraz.

 

Aj Moscovici aj Dijsselbloem novinárom pripomenuli, že výsledok referenda v Taliansku je reakciou na domáce ústavné zmeny a nie hlasovaním proti EÚ. Jednou z častých otázok novinárskej obce na adresu ministrov financií totiž bolo, či Renziho neúspech v referende neznamená začiatok odchodu Talianska z EÚ, tzv. "špageti exit".

 

Dijsselbloem odmietol reagovať na špekulácie, či práve Padoan, ktorý dnes neprišiel do Bruselu, nahradí v kresle Renziho, pripomenul len, že Taliansko je krajina so silnými demokratickými inštitúciami.

 

Ministrov eurozóny dnes čakajú diskusie o návrhu rozpočtov členských krajín na rok 2017, s osobitným dôrazom na tie krajiny, ktorým hrozí porušenie pravidiel rozpočtového deficitu. Medzi tieto krajiny patrí aj Taliansko, ako však pred začatím rokovaní upozornil eurokomisár Moscovici, EÚ pozná škody, ktoré krajine spôsobila séria zemetrasení, ako aj skutočnosť, že Taliansko je najviac vystavené silnému migračnému tlaku.

 

Brusel je znepokojený protiúspornými rozpočtovými návrhmi doterajšej vlády, ktoré okrem iného zahŕňajú zníženie daní, vyššie dôchodky a viac financií na riadenie migrácie a na prevenciu škôd v prípade budúcich zemetrasení.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies