Deň Zeme má 53 rokov; motto tohtoročného znie Investujte do našej planéty

NETKY.SK • 21 Apríl 2023, 11:30 • 2 min
Deň Zeme má 53 rokov; motto tohtoročného znie Investujte do našej planéty

SVET / NEW YORK - Zajtra sa koná Deň Zeme, ktorého cieľom je zvýšiť environmentálnu gramotnosť a upriamiť pozornosť na problémy, ako sú odlesňovanie, strata biodiverzity či klimatická kríza. Prvé masové pripomenutie Dňa Zeme sa uskutočnilo v roku 1970, keď protestný happening zorganizovali študenti Stanfordovej univerzity v Kalifornii. Organizácia Spojených národov si začala tento deň pripomínať v roku 1971, ale až od roku 1990 sa stal tento deň skutočne celosvetovým.

slovakia

left justify in out

Zvýšiť environmentálnu gramotnosť a upriamiť pozornosť na problémy, ako sú odlesňovanie, strata biodiverzity či klimatická kríza, je cieľom Dňa Zeme, ktorý si ľudia na celom svete rôznymi aktivitami pripomínajú už viac ako 50 rokov 22. apríla.

 

Idea vyčleniť jeden deň v roku na upriamenie pozornosti na ochranu životného prostredia sa zrodila v roku 1969, keď v Santa Barbare v Kalifornii unikla pri pobreží do oceánu obrovská ropná škvrna. Z iniciatívy environmentálneho aktivistu a amerického senátora z Wisconsinu Gaylorda Nelsona sa v Spojených štátoch začalo formovať celonárodné hnutie študentov za ochranu životného prostredia. Nelson znepokojený rastúcou mierou nekontrolovaného ničenia životného prostredia navrhol v roku 1969 sériu výučbových akcií na univerzitných kampusoch v USA s cieľom zvýšiť povedomie o environmentálnych hrozbách. Vyzýval študentov, aby vypracovávali projekty alebo organizovali podujatia zamerané na ochranu životného prostredia.

 

Prvé masové pripomenutie Dňa Zeme sa uskutočnilo v roku 1970, keď protestný happening zorganizovali študenti Stanfordovej univerzity v Kalifornii. Akcia študentov zaznamenala vtedy pozitívne výsledky. Vláda USA totiž prijala zákon o čistom ovzduší a v ten istý rok vznikla aj Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA). V roku 1972 nasledovalo prijatie zákona o čistej vode a v roku 1973 aj zákona o ohrozených druhoch zvierat. Organizácia Spojených národov si začala tento deň pripomínať v roku 1971, ale až do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým v USA. Až od roku 1990, keď začalo činnosť aj Medzinárodné ústredie Dňa Zeme so sídlom v Stanforde, sa stal tento deň skutočne celosvetovým. Približne 200 miliónov ľudí zo 141 krajín sa v roku 1990 zapojilo do úsilia o zvýšenie recyklácie na celom svete a pripravilo pôdu pre Summit Zeme pod záštitou OSN v Riu de Janeiro v roku 1992.

 

img

hromadiace sa plasty, ktoré výrazne prispievajú k znečisteniu

 

Americký prezident Bill Clinton senátorovi Nelsonovi v roku 1995 udelil za jeho úlohu zakladateľa Dňa Zeme najvyššie vyznamenanie udeľované civilným osobám v Spojených štátoch, Prezidentskú medailu slobody. Jedna z udalostí, ktorá bola akýmsi mementom pripomenutia si naliehavosti odkazu Dňa Zeme, sa stala práve 22. apríla v roku 2010. Na Deň Zeme došlo v Mexickom zálive v dôsledku explózie k potopeniu plávajúcej vrtnej plošiny Deepwater Horizon. Unikajúcu ropu z hlbín Zeme sa podarilo zastaviť až po troch mesiacoch. Bezprostredne pri výbuchu prišlo o život 11 ľudí. Havária, po ktorej sa vytvorila na mori rozsiahla ropná škvrna, ktorou do mora uniklo 800 miliónov litrov ropy, spôsobila aj obrovskú prírodnú katastrofu. Deň Zeme sa už roky nesie v duchu konkrétnej témy či motta. Témou 53. ročníka Dňa Zeme je Investujte do našej planéty (Invest in Our Planet). V súčasnosti sa približne miliarda ľudí vo viac ako 190 krajinách zapája 22. apríla do rozličných aktivít zameraných na zvýšenie povedomia o klimatickej kríze a snaží sa dávať podnety zamerané na zmenu správania v záujme ochrany prírody.

 

img

explózia pri potopení plávajúcej vrtnej plošiny Deepwater Horizontwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies