Dáždniky opäť skrášľujú Nedbalovu ulicu v Bratislave

NETKY.SK • 17 Máj 2023, 18:30 • 2 min
Dáždniky opäť skrášľujú Nedbalovu ulicu v Bratislave

BRATISLAVA - Galéria Nedbalka otvorila po šiesty raz bratislavskú Dáždnikovú ulicu. Inštalácia je tento rok inšpirovaná dielom Balóny od Ladislava Gudernu z roku 1979.

slovakia

left justify in out

"Sme nesmierne radi, že sa náš projekt v meste ujal a našiel si pravidelných návštevníkov počas letných potuliek ulicami Bratislavy," hovorí riaditeľka galérie Lucia Gunišová s tým, že inštitúcia sa snaží rozvíjať kultúru v meste a prinášať takéto projekty do ulíc mesta vďaka filantropickej podpore manželov Paškovcov.

 

Galéria približuje, že Ladislav Guderna sa už v 40. rokoch 20. storočia dostal do kontaktu so surrealistickými princípmi. Svojský surrealistický výraz umelca sa naplno rozvinul počas pôsobenia v Kanade, kam emigroval v roku 1968. "Tak ako väčšina Gudernových diel aj obraz Balóny je charakteristický technickou precíznosťou. Tvary sú namaľované takmer s geometrickou presnosťou. Vďaka žiarivej farebnej škále a motívu balónov pôsobí celý obraz optimisticky. Vyžaruje z neho radostná atmosféra slnečného dňa," dodáva Nedbalka.

 

Inštaláciu si budú môcť návštevníci Bratislavy pozrieť celé leto, potrvá do 13. septembra. Dáždniková ulica sa prvýkrát objavila v portugalskom meste Águeda pri príležitosti festivalu Ágitagueda. Farebný fenomén sa neskôr objavil v Rumunsku, Veľkej Británii, Nemecku, Španielsku, Kórei, Chorvátsku či Taliansku. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies