OSN upozorňuje na dôsledky vlny chladu pre presídlencov v Sýrii

NETKY.SK • 25 Január 2022, 07:45 • 2 min
OSN upozorňuje na dôsledky vlny chladu pre presídlencov v Sýrii

NEW YORK – Organizácia Spojených národov v pondelok upozornila na osud mnohých z takmer troch miliónov vysídlencov v Sýrii, ktorí teraz žijú v neľudských podmienkach – najnovšie v dôsledku snehovej víchrice, ktorá sa prehnala regiónom na severe Sýrie. OSN vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby podniklo opatrenia na záchranu týchto ľudí.

slovakia

left justify in out

„Nikto by nemal žiť v týchto podmienkach,“ je to „absolútne neprijateľné,“ povedal novinárom Mark Cutts, zástupca regionálneho koordinátora OSN pre humanitárne operácie v Sýrii. Dodal, že OSN je „mimoriadne znepokojená“ osudom 2,8 milióna vysídlencov v Sýrii. V podobných podmienkach sa však teraz ocitli aj utečenci v ďalších krajinách regiónu: v Iraku, Jordánsku či v Libanone, ktoré tiež zasiahla bezprecedentná vlna mrazivého počasia. Väčšina ľudí v utečeneckých táboroch na severe Sýrie žije v stanoch, z ktorých sa mnohé rúcajú pod ťarchou snehu.

 

img

 

Iné oblasti v Sýrii, kde tiež žijú vnútorní presídlenci, teraz zažívajú výdatné dažde alebo teploty pod bodom mrazu. Minulý rok Organizácia Spojených národov požiadala štáty sveta o viac ako štyri miliardy dolárov na humanitárnu pomoc v Sýrii, ale podľa Cuttsa vybrala len 45 percent z tejto sumy. Pre nedostatok vybavenia sa odpratávanie snehu vykonávalo ručne, uviedol ako príklad Cutts, keď vyzýval pomôcť tak, aby bolo možné nahradiť stany pevnejšími prístreškami so stabilnou konštrukciou. Región Idlib, kde žije zhruba 2,8 milióna vysídlených osôb, je poslednou enklávou v Sýrii, ktorá bojuje proti režimu v Damasku. Humanitárna pomoc sa tam dostáva najmä cez turecko-sýrsku hranicu, a to na základe osobitného povolenia OSN, ktorého platnosť vyprší v júli.

 

Možno vás zaujme: Nového prezidenta nezvolili, vládni poslanci hádzali prázdne lístkytwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies