Čo stojí za návrhom stabilizácie lekárov strany SMER-SD?

NETKY.SK • 21 Január 2020, 12:57 • 2 min
Čo stojí za návrhom stabilizácie lekárov strany SMER-SD?

Návrh strany Smer-SD na stabilizáciu lekárov na Slovensku podľa premiéra Petra Pellegriniho nemá za cieľ spoplatniť vysokoškolské štúdium na Slovensku, ani zajať ľudí. Pellegrini to uviedol na tlačovej konferencii Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v reakcii na návrh jeho strany, podľa ktorého by lekári buď odpracovali 10 rokov na Slovensku, alebo dostanú šek v cene štúdia na preplatenie.

slovakia

left justify in out

Štát si nemôže dovoliť prísť o absolventov medicíny

Premiér zároveň poukázal na to, že štát má povinnosť poskytovať zdravotnú starostlivosť občanom Slovenskej republiky bezplatne, v primeranej dostupnosti a čo najlepšej kvalite. Tu však podľa premiéra začína mať štát vážny problém. "Štát si pravdepodobne nebude môcť dovoliť luxus, aby vychovával obrovské množstvá kvalitných absolventov vysokých škôl v oblasti medicíny a potom ich kvázi dal k dispozícii iným krajinám," konštatoval.

 

img

 

Opatrenia sa netýkajú všetkých vyštudovaných
Takéto opatrenie podľa Pellegriniho nepocítia lekári, ktorí vyštudujú na Slovensku, budú chcieť ísť na odbornú stáž a vrátia sa naspäť, respektíve budú mať záujem v slovenskom zdravotníctve ďalej pôsobiť. Môže sa to podľa neho dotýkať 10 - 15 % študentov, ktorí si už dopredu plánujú, že tu nechcú pracovať a žiť. "Chcú tu len zadarmo vyštudovať a odísť žiť inde. V tom im nikto nebráni, ale budú určité podmienky, ktoré budú musieť splniť. Lebo donekonečna sa tento systém takto ťahať nedá," uviedol. Inak sa podľa premiéra bude nahliadať na medika, ktorý odpracuje päť rokov a potom bude chcieť odísť do zahraničia, pretože náklady na štúdium sčasti odpracuje. "Budeme musieť diskutovať, ako postupne bude klesať povinnosť náhrady, lebo ak sa rozhodne odísť v deviatom roku, bolo by nelogické, aby mu niekto vystavil účet za celé štúdium," dodal.

 

Podobné pravidlá sú zavedené aj v iných krajinách
Možno budeme musieť podľa premiéra podobne pristúpiť aj k ostatným profesiám, ktoré majú vplyv na verejný život. "Otázka bude možno, ako budeme postupovať do budúcna v prípade profesií, ako sú pedagógovia alebo iné služby, ktoré štát musí poskytovať. Aby ľudia, ktorí vyštudujú a ktorým sa snažíme poskytnúť bezplatné kvalitné vzdelanie, ho potom čo najlepšie využili doma," dodal predseda vlády. Nie je to podľa neho nič neobvyklé, v mnohých vyspelých krajinách sú tie podmienky už dávno zavedené. "V prípade sestier sme išli trochu iným spôsobom. Sestrám, ktoré ešte vo väčšej miere opúšťajú Slovensko, sme ponúkli počas štúdia finančnú pomoc ako štipendium," povedal Pellegrini. Pokiaľ zostanú po skončení štúdia pracovať v slovenských nemocniciach a odrobia primeraný počet rokov, nemusia túto pôžičku vrátiť.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vass Mátyás (@vamaty),

 

V medicíne pracujú aj cudzinci
Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter uviedol, že za minulý rok prišlo na Slovensko takmer tisíc cudzincov, ktorí sú zamestnaní v zdravotníctve. Podobné číslo bolo aj za rok 2018. "Ale aj ukrajinská možnosť má svoje dno, preto je potrebné u nás hľadať spôsoby, ako to riešiť. Toto je jeden z tých spôsobov, pretože všetci pociťujeme, že tá potreba tu jednoducho je," uzavrel.

 

Nové benefity pre Slovensko
Nové povinnosti mladých lekárov voči Slovensku sú jednou z hlavných priorít strany, ktoré chce Smer-SD presadiť v prípade účasti vo vláde po tohtoročných parlamentných voľbách. Hlavné body programu predstavil predseda Smeru-SD Robert Fico na programovej konferencii strany počas víkendu v Banskej Bystrici. Niektoré časti programu sa nevyhli kritike, práve preto sa premiér rozhodol upresniť výstupy, ktoré od opatrení očakávajú. 

 

img

Programová konferencia strany SMER-SD

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristian Kubis
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies