Projekt Solidarity café v Bratislave pomáha ľuďom bez domova získavať zručnosti

NETKY.SK • 27 August 2023, 12:00 • 2 min
Projekt Solidarity café v Bratislave pomáha ľuďom bez domova získavať zručnosti

BRATISLAVA - Pomôcť ľuďom bez domova získať viaceré zručnosti, ktoré by im v budúcnosti pomohli pri uplatnení sa na trhu práce, je cieľom nového projektu Solidarity café v Bratislave. Stojí za ním občianske združenie (OZ) Stopa Slovensko, ktoré od roku 2015 poskytuje služby smerujúce k ukončovaniu bezdomovectva v hlavnom meste.

slovakia

left justify in out

Pri projekte sociálnej kaviarne sa inšpirovalo obdobnými projektmi v zahraničí. "Jedným z faktorov je nácvik kaviarenských, baristických zručností, ale tiež komunikačnej zručnosti smerom k spoločnosti. Rovnako tak jazykových zručností, keďže sme v centre mesta a zastavujú sa tu aj zahraniční návštevníci," uviedol pre TASR štatutár združenia Pavol Sabela.

 

Snahou projektu je však podľa neho aj zbližovanie a nabúravanie mýtov o tom, že ľudia bez domova sú len tí, ktorí niekde žobrú alebo vyberajú odpadkové koše. Projekt chce poukázať aj na to, že existuje i skupina ľudí, ktorá chce riešiť svoju životnú situáciu, niečo vo svojom živote zmeniť a vymaniť sa z bludného kruhu bezdomovectva. "Klienti cítia akoby samonaplnenie, čo je veľmi dôležité. Sami sa vzdelávajú a snažia sa zdokonaliť. Vidím, ako sa usmievajú a pozerajú na internete, ako sa napríklad robí dobré kapučíno," priblížil Sabela. 

Súčasťou priestoru, v ktorom kaviareň funguje, je aj projekt vlastného bývania, kde bývajú seniori i ľudia, ktorí sa chcú dostať z ulice, znova sa zamestnať a fungovať samostatne. Združenie sa tak snaží prepájať prestupné bezpečné bývanie s možnosťou získavania zručností a praxe.

Zároveň majú na starosti i záhradu, o ktorú sa starajú a revitalizujú ju. "Čiže je to komplex všetkého," poznamenal. Kaviareň sa nachádza v areáli Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety na Námestí 1. mája.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR Foto: Bratislavské noviny
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies