Odkazovať školstvo na nové pochybné dane je hanebné, vyhlásil Gröhling

NETKY.SK • 31 Máj 2022, 12:17 • 2 min
Odkazovať školstvo na nové pochybné dane je hanebné, vyhlásil Gröhling

BRATISLAVA – Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) považuje za absurdné a dehonestujúce odkazovať školstvo na nové pochybné dane, ktorých výnos vôbec nie je zaručený.

slovakia

left justify in out

Uviedol to na sociálnej sieti s tým, že od koaličných partnerov prichádzajú návrhy na „kreatívne“ financovanie školstva, napríklad novou daňou z alkoholu, tabaku či ropy.

 

„Mrzí ma, že koaliční partneri zabudli na svoje volebné programy. Na desiatkach rokovaní sme vysvetľovali potrebu zvýšenia platov v školstve (nielen učiteľov, ale aj nepedagogických zamestnancov),“ uviedol šéf rezortu školstva. Poznamenal, že opakovane zasadali ich sekcie rozpočtu a analytické tímy.

 

img

 

„Osobne som niekoľkokrát rokoval so štátnym tajomníkom a ministrom financií. Dokonca sme zorganizovali samostatné rokovanie k zvýšeniu platov v školstve so zástupcami zamestnancov škôl, premiérom aj ministrom financií,“ povedal šéf rezortu školstva. Odpoveď ministra financií podľa slov Gröhlinga bola, že nie sú financie.

 

„O pár týždňov na to prišiel balík za 1,3 miliardy eur. Naši traja koaliční partneri tento balík odobrili a minuli tak financie, ktoré budú chýbať v školstve, zdravotníctve a v samosprávach,“ uviedol minister školstva.

 

img

 

Gröhling pripomenul, že hnutie OĽaNO pred voľbami vo svojom programe sľubovalo zvýšenie platov učiteľov ročne o desať percent. Strana Za ľudí podľa jeho slov navrhovala dorovnanie miezd učiteľov na 90 percent priemernej mzdy vysokoškolsky vzdelaných ľudí a Sme rodina zase zvýšiť nástupný plat učiteľa aspoň na úroveň priemernej mzdy v kraji. Tlačový odbor Ministerstva financií SR v reakcii pre TASR uviedol, že v tomto prípade „ide o politickú dohodu a rozhodnutie“ a politické témy nekomentuje.

 

Možno vás zaujme: Lekári budú môcť vystaviť elektronickú práceneschopnosť, má hlavne šetriť častwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies