Slovensko plánuje hľadať novú mutáciu koronavírusu z pozitívnych vzoriek PCR testov

NETKY.SK • 5 Január 2021, 16:22 • 2 min
Slovensko plánuje hľadať novú mutáciu koronavírusu z pozitívnych vzoriek PCR testov

BRATISLAVA - Rezort zdravotníctva plánuje realizovať skríning pozitívne testovaných na Slovensku na novú mutáciu koronavírusu, ktorý sa objavil v južných častiach Anglicka.

slovakia

left justify in out

Ako na sociálnej sieti informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, odborníci na ministerstve a Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR našli na tento skríning najrýchlejšie riešenie. V spolupráci so slovenskými vedcami plánujú v čo najkratšom čase získať primer pre S gén PCR, pomocou ktorého bude možné skríning realizovať.

 


"Potvrdili sa predpoklady, že zmutovaný infekčnejší variant vírusu je už aj v kontinentálnej Európe a včera (v pondelok 4. januára) sme ju dokázali už v prvých vyšetrených vzorkách aj na Slovensku," uviedol Krajčí. 

 

Bude sa šíriť 

Nakoľko tvar slovenskej krivky je veľmi podobný ako krivka v postihnutých častiach Anglicka, je podľa neho pravdepodobné, že sa nový variant vírusu potvrdí aj v ďalších častiach Slovenska. Aktuálne sa na tom pracuje.

 

img

 

Pozitívne vzorky sa uskladňujú
Regionálne úrady verejného zdravotníctva zároveň realizujú zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie. Zameraný je na dodržiavanie karantény a následného testovania na území Slovenska. V prípade pozitivity po PCR testovaní sú vzorky po príkaze ministra uskladnené.

 

Budúci týždeň by mali byť diagnostikované aj na prítomnosť nového variantu vírusu. "Takýmto istým spôsobom budeme diagnostikovať aj vybrané pozitívne testy z jednotlivých regiónov Slovenska," doplnil šéf rezortu zdravotníctva.

 

img

 

Ovplyvňujú výsledky testov 
Nebezpečenstvo vírusu bolo najmä v tom, že niektoré PCR laboratóriá, ktoré identifikovali pri testoch práve zmutovaný S gén, vykazovali u infikovaných ľudí falošnú negativitu!!! Krajčí však ubezpečil, že na Slovensku všetky významné laboratóriá na vyšetrovanie PCR vzoriek zatiaľ spoľahlivo odhaľujú aj nový infekčnejší variant koronavírusu. Ten je podľa neho dobre zachytený aj antigénovým testom.


"Vzhľadom na vysoké reprodukčné číslo nového variantu koronavírusu je jasné, že boj s ním je o 40 % ťažší ako s pôvodným typom vírusu," konštatoval minister.

 

img

 

Ako dodal, vyžaduje si tvrdé opatrenia obmedzujúce mobilitu s maximálnou elimináciou sociálnych kontaktov, teda stav, ktorý momentálne na Slovensku platí.

 

Vakcína by mala stačiť 

Nádejou je podľa Krajčího očkovanie. Imunitná odpoveď vakcíny Comirnaty od firmy BioNTech-Pfizer, je podľa dostupných zistení dostatočná, aby chránila aj pred ochorením COVID-19, ktorý spôsobuje nový infekčnejší variant vírusu. Tie isté zistenia dokázali aj britskí vedci u vakcíny od konzorcia Astra Zeneca a Oxfordská univerzita.

 

img

 

Očakáva sa dovoz všetkých troch 
Minister doplnil, že v januári má na Slovensko postupne prísť 208-tisíc dávok vakcíny Comirnaty a predpokladá sa dovoz aj 12-tisíc pilotných dávok od firmy Moderna. "Dúfam, že príde aj vakcína od konzorcia Astra Zeneca a Oxfordská univerzita," uzavrel.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies