Cirkev sa ohradila voči zrušeniu omší, rozhodnúť o tom môžu výhradne biskupi

NETKY.SK • 29 September 2020, 14:42 • 2 min
Cirkev sa ohradila voči zrušeniu omší, rozhodnúť o tom môžu výhradne biskupi

BRATISLAVA – Vláda nemôže nariadiť kňazom, aby prestali verejne sláviť sväté omše. Táto kompetencia je čisto v rukách biskupov.

slovakia

left justify in out

„Takú vec štát nemôže urobiť bez ich súhlasu,“ uviedol Martin Kramara hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) v reakcii na avizovaný zákaz športových, kultúrnych a firemných podujatí vrátané omší.

 

"Z ohláseného opatrenia, ktorého súčasťou by malo byť plošné rušenie bohoslužieb, sme prekvapení, keďže cirkvám bolo prisľúbené, že ak dodržia sprísnené opatrenia, bude pre ne platiť takzvaný semafor navrhnutý odborníkmi," uviedol Kramara.

 

img

 

Podotkol, že o rušení bohoslužieb s cirkvami nik nehovoril a vzhľadom na ostatné opatrenia sa nejaví ako primerané.

 

Zrušenie omší nie je v kompetencii vlády

"Snažíme sa komunikovať s predstaviteľmi štátu, aby sa daná vec objasnila. Nariadiť kňazom, aby sa prestalo verejne sláviť, samozrejme, môžu len biskupi. Takú vec štát nemôže urobiť bez ich súhlasu," poznamenal hovorca KBS.

 

Bývalý sekretár KBS Anton Ziolkovský na sociálnej sieti uviedol, že katolícka cirkev pristupovala k opatreniam od začiatku veľmi zodpovedne. Poznamenal, že už zatvoriť kostoly na Veľkú noc bola mimoriadne veľká skúška.

 

img

 

Tvrdí, že namiesto úplného zatvorenia kostolov by sa malo vrátiť k omšiam pre seniorov, väčším rozstupom alebo šachovnicovému sedeniu.

 

Súvisiaci článok: Krízový štáb rozhodol o hromadných podujatiach aj prevádzkach

 

Veriaci dodržiavajú usmernenia

"Nerušme verejné bohoslužby. Takéto rozhodnutie je veľmi necitlivé. Predpokladám, že medzi tými, ktorým na viere záleží, vyvolá skôr hnev ako porozumenie," povedal Ziolkovský.

 

Zbor biskupov evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku v tejto súvislosti uviedol, že informácie ani náznaky o tom, že by mali byť služby Božie opäť zakázané, nedostali.

 

"Vnímame vážnosť situácie, v žiadnom prípade ju nechceme podceniť a spôsobiť verejnosti alebo jednotlivcom problémy," poukázali vo svojom stanovisku.

 

img

 

Uviedli, že veriaci dodržiavali usmernenia, ktoré boli vypracované pre konanie bohoslužieb podľa COVID semaforov. "Nechceme byť nadradenou skupinou v spoločnosti, to v žiadnom prípade. Ale vnímame vaše sklamanie ako veriacich, keď vidíte, že reštaurácie, pohostinstvá, bary či diskotéky, ale aj fitnescentrá môžu svoje dvere nechať otvorené, pričom váš kostol je zamknutý a stretávanie sa v ňom predstavuje riziko," uviedol zbor biskupov ECAV na Slovensku.

 

Zároveň poukázali, že sa snažia diskutovať s kompetentnými a žiadať nejakú formu zmiernenia tohto opatrenia. Hromadné podujatia budú na Slovensku od októbra zakázané.

 

Výnimkou budú obrady sobášov, pohrebov, krstov, zasadnutí orgánov verejnej moci či podujatia, kde budú všetci negatívne otestovaní, ktorých test nebude starší ako 12 hodín. Zakázať by sa mali aj športové, kultúrne či firemné podujatia, rovnako i omše.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies