Červený kríž evakuoval 300 detí zo sirotinca v Chartúme

NETKY.SK • 9 Jún 2023, 08:30 • 2 min
Červený kríž evakuoval 300 detí zo sirotinca v Chartúme

CHARTÚM - Dojčatá i deti so špeciálnymi potrebami boli medzi 300 deťmi evakuovanými zo sirotinca v sudánskom hlavnom meste Chartúm, kde sa v nedeľu počas zúriacich bojov dostávali do krížovej paľby. Vo štvrtok o tom informoval Červený kríž.

slovakia

left justify in out

"Zo sirotinca Maygoma v Chartúme bolo evakuovaných tristo detí a sedemdesiat opatrovateľov," uviedla hovorkyňa Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) Alyona Synenková. Agentúre AFP povedala, že deti odviezli do bezpečia v meste Madaní 200 kilometrov južne od Chartúmu, po žiadosti o pomoc od sudánskeho ministerstva pre sociálny rozvoj. Deti pri príchode odovzdali do starostlivosti zamestnancov ministerstva. Evakuované deti boli vo veku jedného mesiaca až 15 rokov, uviedol v samostatnom vyhlásení šéf delegácie MVČK v Sudáne Jean-Christophe Sandoz.

 

"V oblasti, kde zúri konflikt, zažili neuveriteľne ťažké chvíle. Celé týždne nemali správnu zdravotnú starostlivosť, ťažkú situáciu mali predovšetkým deti so špeciálnymi potrebami," napísal Sandoz. "Niektoré z evakuovaných detí trpia duševnými problémami, ktoré môže stresujúce konfliktné prostredie zhoršiť, ak v ňom žijú," dodal. Ammar Ammar z Detského fondu OSN (UNICEF) pre AFP povedal, že pred evakuáciou "zomrelo v sirotinci na rôzne choroby mnoho detí". Presný počet nemohol poskytnúť, ale dodal, že úmrtia spôsobila "horúčka a dehydratácia", ako aj celková "podvýživa".

 

V Sudáne od polovice apríla prebiehajú boje medzi armádou vedenou generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a Silami rýchlej podpory (RSF), ktorým velí Muhammad Hamdán Daklú. Ten bol predtým Burhánovým spojencom. Bojuje sa prevažne v metropole Chartúm a v jej okolí. Sirotinec Maygoma sa nachádza v centre tohto mesta, v jednej zo štvrtí najviac postihnutých bojmi. Synenková povedala, že niektoré deti "boli veľmi slabé" a operácia ich odvozu do bezpečia si vyžadovala záruky od bojujúcich generálov, že prevoz bude pokojný.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies