KĽDR kritizuje jadrový test USA. Avizuje silnejšie jadrové odstrašenie

NETKY.SK • 20 Máj 2024, 09:45 • 2 min
KĽDR kritizuje jadrový test USA. Avizuje silnejšie jadrové odstrašenie

SOUL - KĽDR ostro odsúdila nedávny americký tzv. podkritický jadrový test v Nevade. Avizovala "silnú odstrašujúcu akciu" proti americkej "jadrovej hrozbe". Správu priniesla juhokórejská agentúra Jonhap.

slovakia

left justify in out

USA minulý týždeň uskutočnili podkritický test, pri ktorom sa používa jadrový materiál, ale neuvoľňuje sa pritom jadrová energia. Cieľom bolo získať "esenciálne údaje" o stave kvality amerických atómových hlavíc. Ide o tretí test tohto druhu za vlády prezidenta Joe Bidena.
 
Rezort zahraničných vecí KĽDR reagoval, že Pchjongjang teraz musí posilniť vlastnú politiku jadrového odstrašenia. Dodal, že USA nemajú právo rozprávať o atómovej hrozbe zo strany iných krajín.
 
Severná Kórea "nebude tolerovať vytvorenie strategickej nerovnováhy a bezpečnostného vákua na kórejskom polostrove, ale bude naopak odhodlane brániť svoju bezpečnosť, práva a záujmy prostredníctvom silného jadrového odstrašenia voči vyvíjajúcej sa atómovej hrozbe zo strany USA", zdôraznilo  ministerstvo.
 
KĽDR vykonalo svoj šiesty a zatiaľ posledný jadrový test v septembri roku 2017. Soul a Washington sa domnievajú, že KĽDR je technicky pripravené kedykoľvek uskutočniť siedmy test.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Jonhap, Foto: TASR/AP
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies