Vláda v prieskume úplne pohorela. Ľudia dôverujú najviac lekárom a vedcom

NETKY.SK • 8 Jún 2021, 12:18 • 2 min
Vláda v prieskume úplne pohorela. Ľudia dôverujú najviac lekárom a vedcom

BRATISLAVA – Dôvera vo vládu v súvislosti s koronakrízou za viac ako rok trvania epidémie výrazne klesla a v súčasnosti vláde dôveruje iba 17,2 percenta respondentov.

slovakia

left justify in out

Pokles dôvery vláde úzko súvisí s ochotou dať sa zaočkovať. Naopak, dôvera k zdravotníctvu a vedeckým inštitúciám sa od jesene 2020 drží na rovnakej úrovni.

 

Vyplýva to z kontinuálneho prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied (SAV), prieskumná agentúra MNFORCE a PR agentúra Seesame.

 

Dôvera vzrástla od nástupu Eduarda Hegera

Deviata vlna výskumu prebehla v období 14. mája až 20. mája 2021 na vzorke tisíc respondentov. V tomto období výrazne klesali počty hospitalizovaných a uvoľňovali sa epidemické opatrenia.

Respondenti najviac dôverovali vybraným inštitúciám v súvislosti s krízou spôsobenou šírením koronavírusu na začiatku epidémie. Na jeseň 2020 však už dôvera v tieto inštitúcie klesla.

 

Dôvera vo vládu za jeden rok počas epidémie výrazne klesla takmer na polovicu, pričom mierny nárast zaznamenala až v poslednom prieskume v máji 2021 po nástupe nového premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO).

 

Pandémia odkryla viaceré nedostatky

Napriek tomu v súčasnosti vláde dôveruje iba 17,2 percenta respondentov a nedôveruje až 73 percent respondentov. Na začiatku epidémie v apríli 2020 pritom vláde ešte dôverovalo až 56,2 percenta respondentov.

O niečo menej klesla dôvera v prezidentku Zuzanu Čaputovú. Dôvera v zdravotníctvo a vo vedecké inštitúcie na Slovensku je veľmi podobná a od septembra je stabilizovaná alebo dokonca veľmi mierne narastá.

 

Zdravotníctvu v súčasnosti dôveruje 50,8 percenta respondentov a vedeckým inštitúciám na Slovensku 47,8 percenta opýtaných.

 

Dôvera odzrkadľuje aj ochotu očkovať sa

Z prieskumu tiež vyplýva, že respondenti, ktorí viac dôverujú slovenskej vláde pri zvládaní epidémie, sú ochotnejší dať sa zaočkovať a naopak, až dve tretiny respondentov, ktorí vláde vôbec nedôverujú, by sa zaočkovať nedali alebo s očkovaním váhajú.


Za najdôveryhodnejší zdroj informácií o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 respondenti označili svojho lekára, až 51,7 percent opýtaných.

 

Svojho lekára za dôveryhodný zdroj informácií považujú aj respondenti, ktorí nie sú o očkovaní rozhodnutí (53,5 %) a v menšej miere i respondenti, ktorí očkovanie odmietajú (23,9 %). Podobne dôveryhodní sú i slovenskí vedci. Celkovo im dôveruje 43,5 percenta opýtaných

 

Za menej dôveryhodné pokladajú respondenti informácie z internetu a sociálnych sietí (11,7 %), od osobností spoločenského života (14 %), od slovenskej vlády (14,6 %) či z celoštátnych televízií a denníkov (17,1 %).

„Až pri súčasnej kríze spôsobenej koronavírusom sa naplno ukazuje, ako je v spoločnosti dôležitá dôvera v inštitúcie. Už z predchádzajúcich výskumov vieme, že respondenti, ktorí nedôverujú vláde, sú menej ochotní dodržiavať epidemické opatrenia. Veľmi podobné je to i s ochotou dať sa zaočkovať, ktorá zároveň súvisí i s dôverou vo vedu a zdravotníctvo. Výrazný pokles dôvery a popularity súčasnej vlády môže mať významný negatívny dopad na celkovú zaočkovanosť obyvateľstva,“ komentoval výsledky výskumu Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies