Carter: Oslobodenie Mósulu je možné ešte pred nástupom Trumpa

NETKY.SK • 5 December 2016, 09:46 • 2 min
Carter: Oslobodenie Mósulu je možné ešte pred nástupom Trumpa

WASHINGTON - Boje o získanie Mósulu z područia teroristickej organizácie Islamský štát (IS) budú ešte ťažké, je však "možné", že by k oslobodeniu tohto irackého mesta mohlo dôjsť ešte pred januárovou inauguráciou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyhlásil to dnes dosluhujúci minister obrany USA Ashton Carter.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Na ofenzíve proti Mósulu, ktorá sa začala 17. októbra, sa zúčastňuje približne 100.000 irackých vládnych vojakov, kurdské bezpečnostné sily a šiitská domobrana. Zo vzduchu a zo zeme ich podporuje vojenská koalícia pod americkým velením.


Oslobodenie Mósulu, najväčšieho mesta pod kontrolou IS, je vnímané ako kľúčový krok k rozloženiu tohto samozvaného kalifátu, ktorý džihádisti vyhlásili na území Sýrie a Iraku v roku 2014.


"Je to určite možné, bude to však ťažký boj," uviedol Carter, odpovedajúc na otázku, či by oslobodenie mohlo prísť ešte pred Trumpovou inauguráciou, ktorá sa uskutoční 20. januára.


Irackí činitelia tvrdia, že sa im ďalej darí získavať časti Mósulu z rúk fundamentalistov, ktorí stále kontrolujú zhruba tri štvrtiny jeho rozlohy. Pre húževnatý odpor militantov však kampaň zrejme zasiahne výrazne aj do nadchádzajúceho roka. Džihádisti sú tam totiž rozmiestnení medzi civilistami, ktorých používajú ako živé štíty.


Carter už v sobotu naznačil, že americké a koaličné sily by mohli zostať v Iraku aj po porážke IS. "Budeme musieť ďalej čeliť zahraničným bojovníkom snažiacim sa uniknúť a pokusom IS premiestniť sa alebo sa pretvoriť. Za týmto účelom nielen Spojené štáty, ale aj naša koalícia musí vydržať a zostať vojensky zapojená," povedal Carter.


"Obzvlášť v Iraku bude potrebné, aby koalícia poskytovala neprerušenú pomoc a pokračovala v našej práci: cvičiť, vyzbrojovať a podporovať miestnu políciu, pohraničníkov a ďalšie sily, ktoré udržia oblasti vyčistené od IS," dodal minister obrany USA. Ako dlho môže potrvať táto vojenská prítomnosť v Iraku a koľko ďalších vojakov si bude vyžadovať, nespresnil.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies