Bulharsko a Severné Macedónsko hľadajú spôsoby, ako vyriešiť spor pred samitom EÚ

NETKY.SK • 18 Jún 2021, 08:56 • 2 min
Bulharsko a Severné Macedónsko hľadajú spôsoby, ako vyriešiť spor pred samitom EÚ

SOFIA - Premiér Severného Macedónska Zoran Zaev zavítal do susedného Bulharska. V Sofii sa chce pokúsiť vyriešiť spor medzi obomi štátmi ohrozujúci integráciu Severného Macedónska do Európskej únie.

slovakia

left justify in out

Návšteva 46-ročného politika prichádza niekoľko dní pred samitom EÚ, na ktorom by Severné Macedónsko mohlo urobiť dôležitý krok pre začatie prístupových rozhovorov.

Bulharsko dlhodobo požaduje, aby Severné Macedónsko ukončilo údajnú protibulharskú rétoriku a formálne potvrdilo, že jeho jazyk má bulharské korene. Bulharsko trvá na tom, že namiesto "macedónskeho jazyka" by sa v rámci rokovaní mala použiť formulácia "oficiálny jazyk Republiky Severné Macedónsko". Sofia považuje tento jazyk za dialekt bulharčiny a tvrdí, že úradný jazyk suseda umelo vytvorili po roku 1944.

 

Mohlo by vás zaujímať: V Bratislave otvorili nové veľvyslanectvo, s ktorou krajinou sme sa rozhodli spolupracovať?

 

Vláda v Sofii neakceptuje aj tvrdenie o macedónskej menšine v Bulharsku. Počas sčítania ľudu v roku 2011 sa približne 1600 ľudí zo 7-miliónovej populácie Bulharska nazvalo Macedóncami. Historici v Sofii však tvrdia, že nejde o menšinu, ale o utečencov, ktorí sa do Bulharska presťahovali po balkánskych vojnách na začiatku 20. storočia.

Po stretnutí Zaeva s dočasným bulharským premiérom Stefanom Janevom by však mohlo „svitnúť na lepšie časy“. „Naším cieľom je vytvoriť priaznivé prostredie dôvery, priateľstva, úprimných rozhovorov a otvoreného dialógu, ktoré pomôže pri hľadaní správnych riešení,“ povedal Janev, čím potvrdil postoj Sofie, že Bulharsko, ktoré vstúpilo do EÚ v roku 2007, aktívne podporuje vstup šiestich krajín západného Balkánu.

 

Prečítajte si: Americkí vojaci omylom obsadili závod na výrobu oleja v Bulharsku

Verím, že nájdeme riešenia. Musíme si naše problémy vyjasniť, aby sme ich nenechali nevyriešené v európskej rodine,“ skonštatoval severomacedónsky premiér. Vláda Severného Macedónska už dávnejšie vyhlásila, že je odhodlaná kráčať po európskej ceste. Vstup tejto krajiny i ďalších balkánskych štátov do EÚ by mohol pomôcť zlepšiť životnú úroveň a izolovať región pred vplyvom Ruska a Číny.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies