Eduard Heger a Joe Biden rokovali o situácii na Ukrajine

NETKY.SK • 10 December 2021, 06:00 • 2 min
Eduard Heger a Joe Biden rokovali o situácii na Ukrajine

BRATISLAVA/WASHINGTON - Americký prezident hovoril vo štvrtok so zástupcami krajín tzv. Bukureštskej deviatky (B9) o svojom utorkovom rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. B9 sa skladá z Bulharska, Česka, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska. Zoskupenie sa po prvý raz stretlo na úrovni hláv štátov v Bukurešti v roku 2015.

slovakia

left justify in out

Premiér SR Eduard Heger zdôraznil na rokovaní s americkým prezidentom podporu územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny zo strany Slovenska. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády SR. "Sme znepokojnení z ruskej vojenskej prítomnosti v blízkosti ukrajinských hraníc. Ide o vážnu hrozbu a my ju nemôžeme podceňovať," povedal počas diskusie Heger.

 

img

 

Šéfa Bieleho domu informoval o intenzívnej spolupráci Slovenska s Ukrajinou. "Odkaz zo zasadnutia Európskej rady v Bruseli, ktoré sa uskutoční na budúci týždeň, musí byť rovnako tvrdý, ako sú Spojené štáty v bezprecedentných ekonomických či bezpečnostných sankciách, ktoré by nasledovali v prípade, ak by sa Rusko rozhodlo zaútočiť na Ukrajinu," uviedol premiér. 

 

Prečítajte si tiež: Joe Biden chce poznať názor Slovenska na situáciu na Ukrajine. Vojakov tam zatiaľ nepošle

 

Ocenil, že americký prezident nehovorí o situácii len s veľkými hráčmi, ale aj s krajinami na východnej hranici NATO, ktoré majú právom najväčšie obavy z aktuálnych bezpečnostných hrozieb. Prezident USA svojich partnerov opakovane uistil o silnej podpore bezpečnosti a o tom, že všetky kroky, ktoré v tomto smere USA urobia, budú úzko konzultovať so všetkými spojencami, píše tlačový odbor. "Bezpečnosť Európy je aj bezpečnosťou USA," vyhlásil Biden.

 

 

Biden telefonoval vo štvrtok aj s ukrajinským prezidentom. Volodymyr Zelenskyj sa mu poďakoval za jeho silnú podporu v období, keď Ukrajina čelí hrozbe zo strany Ruska.  "Americký prezident ma informoval o obsahu svojich rokovaní s Putinom. Takisto sme diskutovali o možných formátoch na vyriešenie konfliktu na Donbase," napísal Zelenskyj po rozhovore na Twitteri. Dodal, že s Bidenom hovorili aj o možných vnútorných reformách na Ukrajine.

 

Možno vás zaujme: V Mali zaútočili na príslušníkov mierových jednotiek OSN. Niekoľkých zabili

 

Biden ubezpečil Zelenského, že USA poskytnú Ukrajine nevyhnutnú pomoc proti vonkajšej agresii, píše agentúra TASS s odvolaním sa na šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Andrija Jermaka. "Dnes môžeme s určitosťou povedať, že USA prijali rozhodnutie stať sa aktívnym účastníkom mierového procesu," povedal Jermak. Rozhovor medzi Bidenom a Zelenským bol podľa Jermaka veľmi otvorený a priamy a trval jeden a pol hodiny, píše DPA.

 

img

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies