Americkí vojaci omylom obsadili závod na výrobu oleja v Bulharsku

NETKY.SK • 3 Jún 2021, 09:48 • 2 min
Americkí vojaci omylom obsadili závod na výrobu oleja v Bulharsku

SOFIA - Vlastník malého závodu na výrobu slnečnicového oleja v Bulharsku obvinil amerických vojakov, že mu ju nelegálne obsadili počas vojenských cvičení Severoatlantickej aliancie.

slovakia

left justify in out

Marin Dimitrov v stredu novinárom povedal, že na osoby zodpovedné za incident z 11. mája podal žalobu. Počas manévrov Swift Response 2021 vojaci zo 173. výsadkovej brigády, ktorá má základňu v Taliansku, simulovali obsadenie a zabezpečenie nefunkčnej leteckej základne Češnegirovo v južnom Bulharsku.

 

img

 

Mali vypratať bunkre a ďalšie stavby. Jedenásteho mája americkí vojaci vošli a vyprázdnili budovu vedľa základne, o ktorej si mysleli, že je súčasťou výcvikovej oblasti, vyjadrila sa vo vyhlásení americká armáda s tým, že napokon vyšlo najavo, že tam boli bulharskí civilisti pracujúci v súkromnom podniku. „Počas interakcie sa nestrieľalo zo žiadnej zbrane,“ uvádza sa vo vyhlásení.

 

Prečítajte si tiež: Rusko dodalo do USA rekordný objem ropy za 12 rokov


Bulharský prezident Rumen Radev sa vyjadril, že je „absolútne neprijateľné, aby vojenské jednotky, či už sú súčasťou bulharských alebo zahraničných ozbrojených síl, ohrozovali život a pokoj bulharských občanov“.

 

„Cvičenia na bulharskom území s účasťou našich spojencov by mali zvýšiť pocit bezpečia a dôvery v kolektívnu obranu, namiesto toho, aby vyvolali napätie medzi Bulharmi,“ dodal.

Americké veľvyslanectvo v Bulharsku sa za incident ospravedlnilo podniku a jeho zamestnancom. „Z týchto cvičení sa vždy učíme a príčinu tejto chyby podrobne vyšetrujeme. Zavedieme prísne postupy, aby sme jasne definovali oblasti výcviku a zabránili takémuto druhu incidentov v budúcnosti,“ uviedla ambasáda v stanovisku.

Viacnárodné manévre Swift Response 2021 viedla ozbrojená armáda a uskutočnili sa v Estónsku, Bulharsku a Rumunsku za účasti viac ako 7 000 výsadkárov z 10 krajín NATO.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies