Brexit sa dotýka nielen samotnej EÚ, ohroziť môže aj Európsku investičnú banku

NETKY.SK • 4 Február 2019, 10:12 • 2 min
Brexit sa dotýka nielen samotnej EÚ, ohroziť môže aj Európsku investičnú banku

BRATISLAVA - Brexit je veľmi citlivou témou nielen pre Európsku úniu (EÚ), ale aj pre Európsku investičnú banku (EIB). Uviedol to pre TASR viceprezident EIB Vazil Hudák.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

"Pre nás brexit bez dohody je tá najhoršia alternatíva, pretože Veľká Británia je dôležitým akcionárom EIB. Je jednou zo štyroch krajín, ktorá má 16 % akcií banky. To znamená, že s odchodom Veľkej Británie nám vypadne značná časť splateného kapitálu 3,5 miliardy eur a asi 39 miliárd eur tzv. kapitálu na vyzvanie," priblížil Hudák.

 

img

 

Pre EIB je podľa neho dôležité, aby si aj po brexite zachovala svoj rating na najvyššej úrovni AAA. "Preto sa musí dosiahnuť dohoda s akcionármi, s 27 krajinami EÚ, aby chýbajúci kapitál doplnili. Taká dohoda je. Súčasťou dohody je aj dohoda na Ministerstve financií SR s tým, že súčasní akcionári pomôžu vyplniť kapitál, ktorý odíde s Veľkou Britániou. Veríme, že sa nájde dohoda aj o tom, aby vzťahy s Veľkou Britániou do budúcnosti boli regulované podľa tých dohôd, ktoré už boli pripravené," dodal viceprezident EIB.

 

img

 

Európska investičná banka je banka EÚ. Poskytuje dlhodobé pôžičky a je jedinou bankou, ktorú vlastnia členské štáty EÚ. EIB pri realizácii politiky úzko spolupracuje s ostatnými inštitúciami EÚ. Viac ako 90 % činnosti EIB sa zameriava na Európu, podporuje však aj externé politiky a politiky rozvoja EÚ.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies