Benjamin Netanjahu po 12 rokoch končí v čele krajiny. Nahradí ho líder pravice

NETKY.SK • 14 Jún 2021, 09:00 • 2 min
Benjamin Netanjahu po 12 rokoch končí v čele krajiny. Nahradí ho líder pravice

JERUZALEM - Nový izraelský premiér Naftali Bennett sľúbil zjednotenie národa, ktorý rozdelili štyri parlamentné voľby v priebehu dvoch rokov.

slovakia

left justify in out

Bennett uviedol, že jeho vláda bude „pracovať v záujme celého ľudu" a dodal, že prioritami budú reformy vzdelávania, zdravotníctva a redukcia byrokracie.

 

Bezprecedentná koalícia strán pravicového nacionalistu získala dôveru izraelského parlamentu v nedeľňajšom hlasovaní. Schválili ju tesnou väčšinou hlasov, a to pomerom 60 : 59, pričom jeden poslanec sa zdržal hlasovania.

 

Bennett vo funkcii nahradil Benjamina Netanjahua, ktorý bol na čele izraelskej vlády 12 rokov. Informuje o tom portál bbc.com. Bennett, ktorý je lídrom pravicovej strany Jamina, bude premiérom do septembra 2023 v rámci dohody o deľbe moci.

 

Potom funkciu na ďalšie dva roky odovzdá Jairovi Lapidovi, predsedovi centristickej strany Ješ Atid. Netanjahu, ktorý bol najdlhšie slúžiacim izraelským premiérom, zostáva šéfom pravicovej strany Likud a stane sa lídrom opozície.

Súvisiaci článok: V Izraeli sa buduje nová koalícia, Netanjahu varuje pred narušením bezpečnostitwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies